PMYO başvuruları başladı! Polis Meslek Yüksekokulu başvuru sayfası

PMYO başvuruları başladı! Polis Meslek Yüksekokulu başvuru sayfası

Polis Meslek Yüksekokulu PMYO başvuruları başladı. YKS’nin ilk aşaması olan TYT puanıyla başvuru yapılan meslek yüksekokulları arasında Polis Meslek Yüksekokulu da yer alıyor. Polislik hayali kuran gençler YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından PMYO başvurularının ne zaman başlayacağını araştırıyordu. Nihayet beklenen gün geldi. PMYO başvuruları başladı. İşte, 2019 Polis Meslek Yüksekokulu başvuru sayfası…

PMYO başvuruları başladı. Özellikle YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından TYT puanıyla tercih yapmak isteyen adaylar Polis Meslek Yüksekokulu başvuru tarihlerini araştırıyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz hafta başvuru tarihi açıklanmıştı. Nihayet beklenen gün geldi. Başvurular bugün başladı. İşte, PMYO 2019 başvuru sayfası…


PMYO BAŞVURULARI BAŞLADI


Bilindiği üzere PMYO Polis Meslek Yüksek Okullarına her yıl 2 bin 500 öğrenci alımı yapılıyor. Sayı bu yıl da değişmedi. Başvurular bugün başladı. Kılavuzda yer alan bilgilere göre ön başvurular 19 Ağustos 2019’a kadar http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak gerçekleşecek.


PMYO BAŞVURU SAYFASI İÇİN TIKLAYIN


İşte, PMYO başvuru kılavuzunda belirtilen esaslar:


"2019 yılı PMYO sınavı için adaylarda aranacak şartlar; T.C. vatandaşı olmak, lise ve dengi okul mezunu olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, 01 Ekim 2019 tarihi itibarı ile 18 yaşını tamamlamış ve 01 Ocak 2019 tarihi itibari ile 26 yaşından gün almamış olmak, 2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az 250.000 ham taban puan almış olmak. Öğrencilerin yemek, barınma ve sağlık giderleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacaktır. Eğitim sonunda başarılı olanlar polis memuru olarak göreve başlayacaktır. Sınava giriş koşulları, sınav takvimi ve diğer hususlar http://www.pa.edu.tr/ resmi internet sitesinden ilan edilecektir."


PMYO BAŞVURU ŞARTLARI


TC vatandaşı olmak


Lise ve dengi okul mezunu olmak.


ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan Üniversite Giriş Sınavında TYT puan türünden 260 ham taban puan ve üzerinde almış olmak.


18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak, Erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. 18-27 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.


Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.


26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;


Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,


Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.


Herhangi bir siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.


Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.


Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.


Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.


Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS