Polisin cemevi baskınının görüntüleri ortaya çıktı

Polisin cemevi baskınının görüntüleri ortaya çıktı

Tunceli'de öldürülen Oğuz Meşe için İstanbul'da Esenyurt Kıraç Cemevi'nde yapılan törene katılanlara açılan davanın dosyasına kamera görüntüleri girdi. Görüntülerde müdahale için gelen polisin cemevinin kapısını tekmeleyerek içeri gaz attığı ortaya çıktı. Görüntüler, Meşe'nin ailesinin avukatı Barkın Timtik'in de cemevinin bahçesinde gerekçesiz bir şekilde ve hiçbir mukavemette bulunmamasına rağmen gözaltına alındığını ortaya koydu.

Cumhuriyet'in haberine göre, İstanbul Esenyurt Kıraç Cemevi’nde Halk Cephesi üyelerinin de aralarında olduğu 20 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin, polis ve güvenlik kamera kayıtları dava dosyasına gönderildi. 14 dakikalık polis kamera kayıtlarına göre, avukat Barkın Timtik cemevi bahçesinde polisler tarafından durduruluyor. Timtik’in, “Polise mukavemet” iddialarına karşı kamera görüntülerinde polise hiçbir direniş göstermediği görülürken, sivil bir polisin “Al bunu da al” demesi üzerine, Timtik’in gözaltına alındığı görülüyor.  

Bahçe kapısından içeri giren polisler, cemevinin yemekhane kapısını tekmeliyor. Kapının aralanması üzerine sivil polisler içeriye gaz atmaya başlıyor. İçeriyi gaza boğan polis, gaz maskeleriyle bir süre sonra yemekhaneye giriyor. Gözaltına alınanların polisin şiddetine maruz kaldıklarını açıkladığı davanın dosyasına giren görüntülerde, gözaltına alınan avukat Barkın Timtik'in de polislere, "FETÖ’cülere bile böyle bir şey yapmadınız" diyerek tepki gösterdiği duyuluyor. 

Cemevinin içeresinde bulunan 4 ve 7 nolu kamerada ise içeride yaşananlar detayları ile görülüyor. Cemevi kamerasında yemekhanede bulunanlar polisin içeri girmemesi için masa ve sandalyeleri kapının arkasına iterek barikat kuruyor. Polis ise cemevinin kapısını tekmeyle kırarak içeri girmeye çalışıyor. İçeriye giremeyen polis gaz atarak yemekhanede bulunanları etkisiz hale getirerek içeri giriyor ve hepsini gözaltına alıyor.  


Polisin cemevi baskınının görüntüleri ortaya çıktı

Engelliyi tutukladılar 

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Şükriye Erden, “Cemevindekilrein hiçbiri polise mukavemette bulunmuyor. Avukat arkadaşımız ise daha polise ne olduğunu soramadan gözaltına alınıyor. Burada yapılan gözaltılar tamamen keyfi ve hukuksuzca. Cemevi bir ibadethanedir” dedi.  

Cemevinde gözaltına alınan Ekimcan Yıldırım’ın serbest bırakılması için önceki gün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeni bir dilekçe veren Erden, “Ekimcan’ın “zeka geriliği” hastalığı var. Soruşturma dosyasına sunduğumuz raporlardan ve müvekilin genel görüntüsünden de açıkça anlaşılacağı üzere müvekil hastadır. Bu nedenle Askerlik yapmamıştır. Müvekkil aynı zamanda ileri derece de sedef hastasıdır. Hapisane koşulları hem psikolojik durumunu hem de sedefini artırmıştır” ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS