hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Postacıların kabusu tebligatlar

  Postacıların kabusu tebligatlar
  expand
  KAYNAKBursa DHA

  "Benim adıma gelen tebligatı karıma nasıl verirsin" diye bıçak çekenler, köpekle kovalayanlar... Bunlar postacıların mesai sırasında karşılaştıkları en büyük sorunlar. İşte bu sıkıntılara çözüm bulmak için Bursa'da bir araya gelen postacıların toplantısından, postacıların vatandaşlar 'psikolog' gibi davranması kararı çıktı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bursa Adliyesi'nde postacılara yönelik, tebligatların teslim edilmesi sırasında yaşadıkları sorunlardan etkilenmemeleri için toplantı düzenlendi. Tebligatı teslim etmenin kendileri için kabus olduğunu söyleyen postacılar, "'Sen benim adıma gelen tebligatı karıma nasıl verirsin' diyerek bize bıçak çeken ve yaralayanlar oldu. Köpekle kovalayanları da gördük. Ne yapacağımızı şaşırdık. Komşularına vermek istiyoruz onlar da, 'Beni bu işe karıştırma' diyerek kenara çekiliyorlar" dedi. İcra Mahkemesi Hakim Bevran Bahadır Akyürek, postacıları tebligatların teslimi sırasında psikolog gibi davranmalarını önerdi.

  Bursa PTT Başmüdürlüğü'nde görev yapan postacılara, icra mahkemelerinden gönderilen tebligatların sahiplerine teslimi sırasında yaşanan sıkıntıları gidermek için Adliye Binasında hizmet içi eğitim verildi. Gruplar halinde gelen postacılara, Bursa 7'nci İcra Mahkemesi Hakimi Bevran Bahadır Akyürek'ten tebligatların teslimi sırasında nasıl davranılması gerektiğini anlattı. Toplantı sırasında söz alan postacılar, özellikle icra mahkemesinden gönderilen tebligatları teslim etmenin kendileri için adeta kabus olduğunu dile getirdiler. Zaman zaman dayak yediklerini belirten postacılar şunları anlattı:

  "Sıkıntımız büyük. Tebligatı kimse kabul etmiyor. Bazılarının eşlerine veriyoruz. O zaman da yine problem yaşıyoruz. Adam yakamıza yapışıp, 'Sen benim tebligatımı nasıl eşime verirsin' diyerek bıçak çeken de oluyor. Hatta bıçaklanan arkadaşlarımız da oldu. Evlerindeki köpekleri üzerimize salanlar da vardı. Canımızı zor kurtarıyoruz. Kimliğini yanlış verenler de gördük. Bu kez komşularına tebligatı vermek istiyoruz. Onlar da 'Beni bu işe karıştırma' diyerek kenara çekiliyor. Ne yapacağımızı şaşırdık."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Alınması gerektiğini anlatın'

  Bursa 1'inci Ticaret Mahkemesi Hakimi Ömer Gülmüş ile Bursa PTT Başmüdürü Osman Tekin'in de hazır bulunduğu seminerde konuşan Bursa 7'nci İcra Mahkemesi Hakimi Bevran Bahadır Akyürek, yaşanan bu sıkıntılar karşısında postacıların birer psikolog gibi davranmalarını önerdi. Hakim Akyürek, "Tebligatların usulüne göre, vatandaşa teslim edilmesi gerekiyor. Mahkemeye geri gelen mazbatanın üzeri okunaklı olmalı. Tebligatları almakta zorluk çıkaranlara karşı, bir psikolog gibi yaklaşın. Tebligatın alınması gerektiğini anlatın" dedi. Hakim Akyürek, yasada bir değişiklik yapılarak, tebligatı almayan kişilere karşı ya hapis, ya da para cezası gibi yükümlülük getirilmesinin uygun olacağını söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow