Poyrazköy davasında beraat istendi

Poyrazköy davasında beraat istendi

Poyrazköy davasında beraat istendi

"Poyrazköy davası"nda mütalaasını sunan savcı, 83 sanık hakkında "beraat", bir sanık hakkında ise ölüm nedeniyle "düşme" kararı verilmesini istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

84 sanıklı davada esas hakkındaki mütalaasını dosyaya sunan Cumhuriyet Savcısı 83 sanığın "üzerine atılı suçları işledikleri sabit olmadığı" ve "eylemlerinin kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğu" gerekçesiyle ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini talep etti. Mütalaada, sanıklardan Sadettin Doğan'ın dava sürecinde vefat etmesi sebebiyle hakkındaki davanın düşmesi istendi. 


Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davada celse duruşma savcısı Sezai Öztürk esas hakkındaki mütalaasını dosyaya sundu. 19 sayfalık mütalaada savcı Öztürk, aralarında emekli Binbaşı Levent Bektaş, Çağdaş Eğitim Vakfı eski başkanı Gülseven Yaşer ve emekli Tuğamiral Şafak Yürekli'nin de bulunduğu 83 sanığın "Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak", "Cebir ve şiddet kullanarak yürütme organını ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek", "Ergenekon silahlı terör örgütü ile doğrudan bağlantılı olarak Kafes operasyonu eylem planını hayata geçirmek üzere faaliyet yürüten yasa dışı örgütlenmede danışma kurulu adı altında emir ve komuta yetkisine haiz örgüt mensubu olmak", "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanununa muhalefet", "Patlayıcı madde bulundurmak", "Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alınması, taşınması, bulundurulması, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme", "Suç işlemeye alenen tahrik etme", "Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek", "Kişisel kullanım amacı dışında uyuşturucu madde bulundurmak" ve "Özel hayatın gizliliğini ihlal" suçlarından dava açıldığını ancak sanıkların üzerine atılı suçları işledikleri sabit olmadığı ve eylemlerinin kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğu gerekçesiyle ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini talep etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1 sanık yönünden düşme talebi

Savcı mütalaasında sanık eski SAT Komandosu Deniz Kıdemli Başçavuş Saadettin Doğan hakkında "Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan cezalandırılması istemi ile kamu davası açılmış ise de sanığın nüfus kaydı itibariyle 27 Mayıs 2014 tarihinde vefat ettiğini belirtti ve hakkındaki kamu davasının düşmesine karar verilmesini istedi. Sanık Doğan Somali'nin başkenti Mogadişu'da düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.

Sahteciliklere suç duyurusu istemi

Mütalaada Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Bilişim ve Teknoloji Suçları Şubesi'nin 26 Mayıs 2015 ve 09 Eylül 2015 tarihli rapor içeriklerine göre sahte delil üreten kişi yada kişiler hakkında gereğinin yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber