Poyrazköy davasında "resmi belgede sahtecilik" soruşturması

Poyrazköy davasında "resmi belgede sahtecilik" soruşturması

Poyrazköy davasında "resmi belgede sahtecilik" soruşturması

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma aşamasında hukuka aykırı delil toplayan, arama ve el koyma kararları veren, sahte delil üreten kişi veya kişilerle ilgili soruşturma başlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, 83 sanığın beraat ettiği "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat" davasının soruşturma aşamasında hukuka aykırı delil toplayan, arama ve el koyma kararları veren, sahte delil üreten kişi veya kişilerle ilgili soruşturma başlattı.

Yargılamayı yapan Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülüyor. "Resmi belgede sahtecilik" suçuna ilişkin yürütülen soruşturmakapsamında, hukuka aykırı delil toplayan, arama ve el koyma kararları veren ve sahte delil üreten kişi veya kişiler tespit edilecek.

Öte yandan, davanın beraat eden sanıklarından emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın avukatı Hüseyin Ersöz, bu soruşturma dosyasının, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat" davasıyla ilgili "soruşturma aşamasındayken hukuksuzluklar yapıldığı ve sanıklara kumpas kurulduğu" iddialarına yönelik yürütülen soruşturma ile birleştirilmesi talepli dilekçesini Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Ekim'de verdiği kararında, üzerilerine atılı suçu işlemedikleri gerekçesiyle 83 sanığın beraatına, hayatınıkaybeden bir sanıkla ilgili davanın da düşürülmesine hükmetmişti. Mahkeme heyeti ayrıca, soruşturma aşamasında hukuka aykırı deliltoplayan, arama ve el koyma kararları veren, sahte delil üreten kişi ya da kişiler hakkında da gereğinin takdir ve ifası için Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti.