hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Poyrazköy tutuklusu Bektaş AİHM'e başvurdu

  Poyrazköy tutuklusu Bektaş AİHMe başvurdu
  expand

  İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görülen Poyrazköy davasının tutuklu sanıklarından emekli Binbaşı Levent Bektaş, 16 aydır kalıp gerekçelerle tutuklu kalması ve özel hayatına ilişkin bilgilere delil klasörlerinde yer verilmesi nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.

  Emekli Binbaşı Levent Bektaş’ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) sunulan dilekçede, “Kamuoyunda Poyrazköy - Kafes Davası olarak adlandırılan yargılama sürecinde müvekkilimiz Levent Bektaş hakkında yakalama (22 Nisan 2009) ve tutuklama (24 Nisan 2009) tedbirlerine başvurulmuş, sonrasında ise hukuka aykırı delillere dayanarak iddianame hazırlanmak suretiyle suç isnadında bulunulmuştur" denildi.

  Tutuklamanın bir tedbir olduğunun hatırlatıldığı dilekçede, 16 ayı aşkın bir süredir özgürlüğünden mahrum bırakılan Bektaş açısından bu tedbirin infaza dönüştüğü vurgulandı.

  Tutuklama kararına ve tutukluluk halinin devamı kararlarına karşı yapılan itirazların genel ve kalıp gerekçeler ile Mahkemeler tarafından reddedildiği kaydedilen dilekçede, “Bu durum CMK'nın 34, 230 ve 101. Maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5. Maddesi'ne aykırılıklar taşımaktadır. İtirazlarımızın süreklilik arz edecek şekilde, somut ve doyurucu gerekçelerden yoksun olarak ret edilmesi iç hukuk yollarından artık bir sonuç alınamayacağı anlamına gelmektedir. İç hukuk yollarının tükenmesi ile AİHM'ne başvuru için tüm şartlar gerçeklemiş bulunmaktadır" ifadeleri yer aldı.

  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin “özgürlük hakkı"nı içeren 5. Maddesi ve “özel hayatın gizliliğini ihlali" içeren 8. Maddesi kapsamında yapılan başvuru, “Tutuklama ve tutukluğun devamı kararlarının steoratip (kalıp) gerekçelere dayanması, tahliye taleplerinde ısrarla belirtilmesine rağmen hukuka aykırı delillere dayanarak tutukluluğun devamı kararları verilmesi, özgürlükten yoksun bırakmanın iç hukuka ve AİHS'ne aykırı olması, soruşturma aşamasındaki kısıtlama kararı ve kovuşturma aşamasında taleplerimizin 5 ayı aşkın bir süredir karşılanmamasının ‘Silahların Eşitliği İlkesi’ne aykırılık oluşturması, dava konusu ile hiçbir ilgisi olmadığı halde Levent Bektaş'ın özel hayatına ilişkin bilgilere (cep telefonu rehberinin tamamı vb.) iddianame delil klasörlerinde yer verilmesi" gerekçelerine dayandırıldı.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow