Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu hakkında hapis istemi

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu hakkında hapis istemi

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu hakkında hapis istemi

"Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı Akademisyenler Bildirisi'ne imza attığı gerekçesiyle yargılanan ve 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Marmara Üniversitesi'nden ihraç edilen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun yargılandığı davada, savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, Kaboğlu'nun, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 7 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

FETÖ davasında şaşırtan tanık ifadesi

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ikinci celsesi görülen duruşmaya, tutuksuz sanık İbrahim Kaboğlu ile avukatları katıldı.

Kaboğlu'nun avukatları Metin İriz ve Arzu Becerik dosyadaki belgelere dair itirazlarını dile getirdi. Hukuka aykırı delil olduğunu belirttikleri belgelerin dava dosyasından çıkarılmasını istediler.

Savunması sorulan İbrahim Kaboğlu da avukatlarının belgelerin dosyadan çıkarılması talebine katıldığını belirterek, dava konusu metne rıza gösterenlerin KHK ile işten çıkarılma, gözaltına alınma, istifa ettirilme ve tutuklanma gibi 10 ayrı yaptırıma maruz kaldığını ifade ederek metne imza attığı halde hiçbir yaptırıma tabi tutulmayanların da bulunduğunu söyledi. Kaboğlu, "Yaptırıma rıza gösteren bir kişi ödüllendirildi. Hükümet tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçlığına aday gösterildi. Şahsım ise yaptırıma tabi tutulmuştur. KHK ile işimden atıldım ve mahkemede yargılanıyorum. Pasaportuma el konulduğu için yurtdışındaki üniversitelerde ders veremiyorum. Dünya çapında yaptırıma tabi tutulmuş oluyorum. Adil yargılanma hakkı kapsamında değerlendirilme yapılmalı" dedi.

Daha sonra esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Savcı Hasan Adalı, sanığın PKK silahlı terör örgütünün şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterecek şekilde propagandasını yaptığını belirterek "Silahlı terör örgütünün basın yoluyla propagandasını yapmak" suçundan 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık ve sanık avukatlarına mütalaaya karşı son savunmalarını hazırlamaları için süre verdi.

Duruşma 23 Ekim'e erteledi.