Marmara'daki sarsıntı öncü deprem mi? Prof. Dr. Pampal CNN TÜRK'te yanıtladı

Marmara'daki sarsıntı öncü deprem mi? Prof. Dr. Pampal CNN TÜRK'te yanıtladı

Marmara Denizi’nde, Gemlik Körfezi’nde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede ikinci bir deprem oldu. Aynı noktada 3 dakika sonra saat 10.45'te 4.5 büyüklünde deprem meydana geldi. Deprem uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal CNN TÜRK yayınına bağlanarak depremi değerlendirdi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

AFAD'dan yapılan açıklamada, depremlerde şu ana kadar olumsuz bir durumun tespit edilmediği bildirildi. Açıklamada şöyle denildi: "Marmara Denizi, Gemlik Körfezi’nde (Bursa Mudanya açıkları) meydana gelen 5.1 ve 4.5 büyüklüklerindeki depremler sonrasında an itibarıyla olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Ekiplerimiz teyakkuz halindedir. Etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız."

Deprem uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal'ın açıklaması şu şekilde; 

Bu bölge için son derece normal bir deprem. Bölge hatırlayalım Sakarya'nın hemen doğusunda Gölyaka civarında çatallanır Kuzey Anadolu fayı. Batıya doğru da yine bu güney kol dediğimiz Gemlik körfezinden devam eden ve güneye doğru dönüp Yenice Gönen depremleri 7 büyüklüğünde depremler yani bölgede gördüğünüz gibi doğusu batısı son yıllarda 53-64-67 ve 99'da 7'nin üzerinde 5 tane deprem yaşamış bir bölge. 

Doğusu batısı enerjiyi boşaltmış ama ortada yine yıkıcı deprem üretme potansiyeli olan parçalar var maalesef. Hemen kuzeyde yine güney kolun bileşeni olarak Çınarcık çukurluğu civarından geçen bir fay daha var. 

5.1'lik deprem olması çok üzülecek bir durum değil. Herhangi bir kayıp yok ufak tefek hasarlar mutlaka olmuştur. Hızla bölgeyi depreme hazırlamak için adımları hızlandırmamız gerekiyor. 

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Depremin ivmesini artıran zeminin özellikleridir etkisidir. Alüvyal zeminler yanı kıyıya yakın dolgu zeminler özellikle İstanbul'un Avrupa yakasının Florya Ataköy Avcılar buraların zeminleri en kötü zeminlerdir. Beyoğlu gibi Sarıyer gibi yine Anadolu yakasının zeminleri daha sağlam zeminlerdir. 

Büyük ihtimalle bu depremin artçıları olacak. Öncü deprem çok nadir olan depremlerdir. Herhangi bir depremin öncü mü olduğunu söylemek mümkün değildir. Bundan sonra daha büyük bir deprem olacak kaygılarına gerek yoktur. Öncü denilemez. 

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow