Profesör Taslaman: Bir şey Kuran'la çelişiyorsa din adına reddedilmelidir

Profesör Taslaman: Bir şey Kuran'la çelişiyorsa din adına reddedilmelidir

Üsküdar Üniversitesi, 5. Uluslararası Evrim Kongresi'nde dünyadan ve Türkiye'den bilim insanlarını ağırladı. İki gün süren ve evrimin bilimsel, toplumsal, felsefi ve dini yönleriyle ele alındığı sempozyumda konuşan Prof. Dr. Caner Taslaman bir Müslümanın evrimci olmasında sorun olmadığını söyledi fakat ekledi: "Bir şey Kuran'daki bir açık ifadeyle çelişiyorsa onun reddedilmesi gerekir. ''

Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesinde düzenlenen evrimin bilimsel, toplumsal, felsefi ve dini yönleriyle ele alındığı sempozyuma katılan modern bilim-felsefe-din alanında çalışmalarıyla tanınan Yıldız Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden Prof. Dr. Caner Taslaman "Bir Müslüman Evrimci Olabilir Mi?" başlıklı sunumunda din bilim tartışmasında en büyük tartışmanın evrim konusunda yaşandığını, bunun da evrimin dinle çelişip çelişmediği şeklindeki husustan kaynaklandığını söyledi.

Bir Müslümanın evrimci olmasında sorun olmadığını belirten Taslaman, "Sonucu baştan söyleyeyim ama bu bir Müslüman evrimci olmak zorundadır, evrime inanmak dinin gereğidir, evrim doğruysa doğrudur ya da yanlıştır anlamlarına gelmiyor. Sadece bir Müslüman evrimci olabilir mi ve bunu derken dinde metaforlar var, metaforik anlamları da Kuran'da anlarız evrimin işte o zaman sorun olmadığını görürüz gibi bir şey de demiyorum. Hiçbir ayet metaforlara gönderme yapmadan topu taca atmadan çok açık anlamlarıyla düşündüğümüzde bile evrim teorisine inanılması din açısından hiçbir sorun teşkil etmiyor" dedi.

Prof. Dr. Caner Taslaman: "Bir şey Kuran'la çelişiyorsa din adına reddedilmelidir"

Bir Müslümanın Kuran'la çelişen bir şey varsa din adına reddetmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Taslaman, "Bir şey Kuran'daki bir açık ifadeyle çelişiyorsa onun reddedilmesi gerekir. Ve o ayetin muhtemel bütün yorumlarının açık ifadeyle çelişiyorsa onun reddedilmesi gerekir. Yani zorlama olmayan bütün yorumları çelişiyorsa ve birçok yanlış şey de Kuran'la çelişmez. Bunun da altını çizmem lazım mesela Hz. Meryem'in kaç teyzesi olduğu konusunda tarihçiler anlaşmazlığa düşse kimi üç kimi beş teyzesi olduğunu söylese bunlardan hangisi Kuran'la çelişkiye düşer. Hiçbiri çelişmez niye çünkü Kuran'da Hz. Meryem'in kaç teyzesinin olduğuna dair bir başlık yoktur. Ay ya da güneşin hangisinin kitlesinin daha fazla olduğuna dair yanlış bilgi de Kuran'la çelişmez çünkü buna ilişkin açık ve net bir ifade yoktur. Yani doğru ya da yanlış birçok ifade Kuran'la çelişmez aynı şekilde Kuran'a baktığımızda evrimle mi başka bir süreçle mi bütün canlıların ve insanı da katın yaratılıp yaratılmadığına dair bir ifade yok. Allah'ın canlıları yarattığı var ama canlıları nasıl yarattığı şeklinde bir şey açıklanmıyor. Bana göre bu Hz Meryem'in teyzeleri gibi bir konu. Bununla ilgili bir izah bulamadığımız için Allah'ın bir yaratma metodu olarak evrime inanılmasında bu açıdan bence bir sorun yok" dedi.

Prof. Dr. Caner Taslaman: "Evrim tehdit değildir''

Prof. Dr. Caner Taslaman, evrim teorisinin Allah'ın varlığı hakkındaki teyitlere tehdit olmadığını belirterek "Evrende çok hassas ayar olduğunu görüyoruz. Elektromanyetik kuvvette ve yerçekiminde çok ufacık bir değişiklik yapsanız bile daha sonra herhangi bir atomun oluşması, kimyanın ortaya çıkması bile mümkün değil. Biyolojik canlılığın başlaması mümkün değil, bırakın dünyada herhangi bir gezegende başlaması mümkün değil. Gezegenlerin oluşması mümkün değil, o kadar hassas ayarlar var evrende. Çünkü evrimin var olabilmesi ve herhangi bir şekilde biyolojik moleküllerin ortaya çıkabilmesi bu hassas ayarlara bağlı. O yüzden Allah'ın varlığı ile ilgili birçok teyidin savunulmasında evrim teorisinin tehdit olduğu da yanlış bir görüştür" diye konuştu.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS