hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  PYD lideri Müslim: "YPG belli şartlar oluşursa Suriye ordusuna katılabilir"

  PYD lideri Müslim: YPG belli şartlar oluşursa Suriye ordusuna katılabilir
  expand

  Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik hava operasyonları sürerken, örgütün Suriye kolu PYD'den ilginç bir çıkış geldi. İddiaya göre, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, YPG'nin, Türkiye'nin mesafeli durduğu Esad yönetiminin ordusuna katılabileceğinin sinyalini verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rudaw'ın haberine göre, Londra merkezli Al-Hayat gazetesine konuşan Müslim, PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin, belli şartlar oluşursa Suriye ordusuna katılabileceğini belirtti.

  Müslim, “Suriye ordusu yeni bir anlayış ve yeni şartlar doğrultusunda bölgeye dönmek istiyorsa, neden olmasın? O zaman YPG, Suriye ordusunun bir parçası haline gelir. Ancak ordunun dönüşünün Baas mantığı ve istihbaratıyla olması asla kabul edilemez. Eski döneme dönmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

  PYD lideri, "demokratik ve federal bir Suriye için mücadele ettiklerini" sözlerine ekledi.

  Müslim'in ayrıca, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye rejimiyle ilişkiler hakkındaki görüşleri için ise, “O, ilişkilerin iki tarafın da çıkarına olduğunu biliyordu” dediği öne sürüldü.

  HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız iddiaları yalanladı

  Ankara Hacıbayram'da IŞİD'e operasyon!

  'Canlı bomba' Amara Kültür Merkezi'ne böyle girmiş

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rejimle Suriyeli Kürtler arasındaki ilişki

  Suriye'de Kürtler on yıllar boyunca Baas yönetimi tarafından baskı altında tutuldu. 2004 yılında Kamışlı'daki bir futbol maçı sonrası yaşanan olaylarda onlarca Kürt'ün öldürülmesi, ardından da birçok Kürt'ün tutuklanması ve işkence görmesi, gerginliğin had safhaya ulaştığı dönemler olarak hafızalara kazındı.

  Suriye'de 2011'deki isyanlardan sonra Esad rejimi, bir reform girişimiyle yıllardır nüfus kaydı olmayan Kürtlerin bir bölümüne kimlik verdi. Ancak Kürtlerin önemli bir bölümü tarafından bu, son derece yetersiz ve Kürtler'in Esad'a cephe almaması için atılan bir adım olarak yorumlandı.

  Ülke içinde muhaliflere karşı birçok cephede savaşan Esad rejimi, 2012 yazından bu yana Kürtlerle ve PYD'yle çatışmaktan kaçınıyor. Hatta dönem dönem Suriye ordusu ve YPG güçleri belli cephelerde IŞİD'e karşı eş zamanlı saldırılar düzenleyerek, 'ortak düşman'ı yıpratmaya çalışıyor.(Hürriyet)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow