hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Regaib Kandili ibadetleri ve duaları nelerdir? Regaib Kandili ibadetleri

  Regaib Kandili ibadetleri ve duaları nelerdir Regaib Kandili ibadetleri
  expand

  Bu gece idrak edilecek Regaib Kandili vesilesiyle eller semaya yönelip dualar edilecek. Bu gecenin feyiz ve bereketinden nasip almak isteyenler ise Regaib Kandiline özel ibadetleri merak ediyor. Peki, Regaib Kandili ibadetleri nelerdir? İşte, bu mübarek gecede yapılacak ibadetler…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Regaib Kandili vesilesiyle bugün eller semaya yönelip dualar edilip ibadetler yapılacak. Peki, bugün yani Regaib Kandili’nde hangi ibadetler yapılır? İşte, Regaib Kandili ibadet ve duaları…

  Regaib Kandili aynı zamanda Üç Ayların ilk Cuma gecesidir. Sevgili peygamberimizin Üç Aylar da ve dolayısıyla Receb Ayı’nda oruç tutulmasıyla ilgili tavsiyeleri bulunmaktadır. Bunun için bugün ve yarın oruç tutmak faziletli görülmüştür. Bugün oruç tutmayıp yarın oruç tutacakların Cumartesi de oruç tutmaları gerekmektedir. Zira Cuma günü bayram hükmünde kabul edildiği için tek olarak Cuma gününde oruç tutmak doğru görülmemiştir. Ancak hemen belirtelim ki bugün yani 27 Şubat Perşembe oruç tutanların Cuma günü oruç tutmaları halinde Cumartesi tutmaları gerekmez.

  Kur’an-ı Kerim okumak hem rabbimizin kutsal mesajını almak hem de onu zikretmektir. Ankebut Suresi 45’inci ayette “Kitaptan sana vahyedilenleri oku, namazı özenle kıl. Kuşkusuz namaz hayâsızlıktan ve kötülükten meneder. Allah’ı anmak her şeyden önemlidir. Allah yaptıklarınızı bilir.” buyurulmuştur. Bu gecede farz ve sünnet namazlarıyla beraber namaz kılıp Kur’an okunması tavsiye edilmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Allah’ın feyiz bereketinin bol olduğu bu mübarek geceden nasibini almak isteyenlere bol bol dünya ve ahiret iyiliği için dua etmeleri önerilmiştir. Yine bol bol işlenen günahlar için tövbe edilmesi de tavsiye edilenler arasındadır.

  Tüm bunlarla beraber bu geceye özgü özel bir ibadet bulunmamaktadır. Ancak tespih namazı ve nafile namazlar kılmak, Kur’an okumak, tespih çekip bol bol salavat getirmek önerilen ibadetler arasında yer almaktadır. Öte yandan alimler yatsı namazını cemaatle camide kılanların Sabah namazını da camide cemaatle kılmalarını gecenin feyiz bereketinden tam olarak yararlanılması için tavsiye etmişlerdir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow