Regaib Kandili ne zaman? 2020 Regaib Kandili hangi gün ve önemi nedir?

Regaib Kandili ne zaman? 2020 Regaib Kandili hangi gün ve önemi nedir?

Regaib Kandili’nin önemi 2020 yılında idrak edilecek kandile sayılı günler kala araştırılmaya başlandı. Peki, bu yıl Regaib Kandili ne zaman, kandil şubat ayının kaçında?

Regaib Kandili tarihi 2020 yılında idrak edilecek kandil öncesi geceyi ibadet ederek geçirmek isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki, kandilin önemi ne ve bu yıl hangi tarihte?


REGAİB KANDİLİ NE ZAMAN?


Kandil 2020 yılında 27 Şubat 2020 Perşembe gününe denk gelecek. Bu tarih aynı zamanda recep ayının ikinci günü olacak.


REGAİB KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?


Regâip, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. Kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Regaip gecesi denilince; “Çok lütuf ve ihsanla dolu, kiymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır. Bu gecede Yüce Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır.


Recep ayının ilk cuma gecesine Regaip Gecesi denir. Bu geceye Regaip gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi başlı başına kıymetli bir gecedir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, çok daha kıymetli oluyor. Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere, birçok ihsanlar ve ikramlar yapar. Bu geceye hürmet ve ihya edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir. Pazartesi ve perşembe günleri oruç tutup, gecesini de ihya etmek ayrıca çok sevaptır.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS