Regaib Kandili ne zaman? Üç ayların habercisi Regaip Kandili hangi gün?

Regaib Kandili ne zaman? Üç ayların habercisi Regaip Kandili hangi gün?

Regaib Kandili ne zaman Üç ayların habercisi Regaip Kandili hangi gün
expand

Regaib Kandili ve üç aylar Mart ayının gelmesi ile birlikte en çok araştırılanlar arasında yer alıyor.  Regaib Kandili üç ayların ilki olan Recep Ayı’nın ilk Cuma gecesi İslam dünyasında ibadet ve dualarla geçiriliyor. Peki; Regaib Kandili ne zaman hangi gün? İşte cevabı…

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Regaib Kandili 2019 yılında üç ayların başlamasının ilk habercisi olarak görülüyor. Peki; üç ayların ilki olan Recep ayının ilk Cuma gecesi idrak edilen Regaib Kandili ne zaman? Regaib Kandili’nin önemi nedir? İçinde Ramazan ayının da bulunduğu üç aylar ne zaman başlayacak? İşte tüm merak edilen soruların cevabı…

Regaib Kandili: 7 Mart’ı 8 Mart’a bağlayan gece

Üç Ayların başlangıcı: 8 Mart

ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ

Üç Aylar kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Mübarek Üç aylar Rahmet dalgalarının coştuğu manevi huzur ve sükunun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı aylardır.

Bu aylar girince, müminlerin kalplerini manevi bir hava kaplar, ruhları şenlenir. Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Cenab-ı Hakk’ın Rahmeti ve huzuru bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar.

Üç Aylar girdiği zaman Hz. Peygamber (S.A.V.) şöyle dua ederdi; “ Ey Allah’ım; Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.”

Hz.Peygamber (S.A.V.); başka bir hadis-i şeriflerinde ise;” Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazanda ümmetimin ayıdır.” Buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Ülkemizde de asırlardır bir “Üç Aylar” geleneği oluşmuş; Ramazana hazırlık Recep ayının gelmesiyle başlar hale gelmiştir.

Üç Aylar mübarek gecelerle doludur. Recep ayının ilk Cuma gecesi, Regaib gecesi, yirmiyedinci gecesi Mirac Gecesidir.

REGAİP KANDİLİ'NİN ÖNEMİ

Arapça “Reğa-be” kelimesinden gelmektedir. Kelime anlamı olarak onu elde etmek, ona karşı meyletmek, çaba harcamak, arzulamak, bir şeyi istemek gibi anlamlara gelmektedir. Reğabe kelimesinden türeyen Reğib kelimesi ise; arzulanan, kendisine rağbet edilen, talep edilen şey anlamına gelir. Regaip ise kelime anlamı olarak; değerli, kıymetli, ihsan, nefis, çokça rağbet edilen” gibi manalara gelir.

Regaip Kandili doğrudan Kur'an kaynaklı olmasa da dinî kültürde zamanla büyük kutlamalarla kutlanmaya başlanmış ve kendisine burada önemli bir yer edinmiştir. Klasik dinî kültürün yanı sıra tasavvuf geleneği ve kültüründe de bu kandil diğer kandiller gibi önemli bir yere sahiptir.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow