Regaip Kandili ibadetleri nelerdir? 2021 Diyanet Regaip Kandili fazileti

Regaip Kandili ibadetleri nelerdir? 2021 Diyanet Regaip Kandili fazileti

Regaip Kandili ibadetleri nelerdir? 2021 Diyanet Regaip Kandili fazileti

İslam alemi için büyük öneme sahip günler arasında bulunan Regaib Kandili üç ayların ilk Cuma gecesi kutlanır. Mübarek günü ibadet ederek geçirmek isteyen kişiler Regaip Kandili ibadetleri ile ilgili detayları araştırmaya başladı. İşte Regaip Kandili faziletleri ve ibadetleri ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üç ayların ilk Cuma gecesi, Ramazan ayının habercisi olan Regaip Kandili Regaip Kandili bu yıl 18 Şubat 2021 Perşembe günü idrak edilecek. Kandil gününü ibadet ederek geçirecek olanlar bu özel günde ibadetlerini gerçekleştirecekler.

REGAİP KANDİLİ İBADETLERİ, FAZİLETLERİ NELER?

Kur’an-ı Kerim okumak hem rabbimizin kutsal mesajını almak hem de onu zikretmektir. Ankebut Suresi 45’inci ayette “Kitaptan sana vahyedilenleri oku, namazı özenle kıl. Kuşkusuz namaz hayâsızlıktan ve kötülükten meneder. Allah’ı anmak her şeyden önemlidir. Allah yaptıklarınızı bilir.” buyurulmuştur. Bu gecede farz ve sünnet namazlarıyla beraber namaz kılıp Kur’an okunması tavsiye edilmiştir.

Allah’ın feyiz bereketinin bol olduğu bu mübarek geceden nasibini almak isteyenlere bol bol dünya ve ahiret iyiliği için dua etmeleri önerilmiştir. Yine bol bol işlenen günahlar için tövbe edilmesi de tavsiye edilenler arasındadır.

Tüm bunlarla beraber bu geceye özgü özel bir ibadet bulunmamaktadır. Ancak tespih namazı ve nafile namazlar kılmak, Kur’an okumak, tespih çekip bol bol salavat getirmek önerilen ibadetler arasında yer almaktadır. Öte yandan alimler yatsı namazını cemaatle camide kılanların Sabah namazını da camide cemaatle kılmalarını gecenin feyiz bereketinden tam olarak yararlanılması için tavsiye etmişlerdir.

REGAİP KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

Regâip, Arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. Kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Regaip gecesi denilince; “Çok lütuf ve ihsanla dolu, kiymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır. Bu gecede Yüce Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır.