hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Regaip Kandili ne zaman? (2019 Diyanet Dini Günler Takvimi)

  Regaip Kandili ne zaman (2019 Diyanet Dini Günler Takvimi)
  expand

  İslam alemi için önemli günler arasında yer alan Regaip Kandili’ne kısa bir süre kaldı. Her yıl C. Ahir ayının 30. günü idrak edilen Regaip Kandili aynı zamanda üç ayların başlangıcını da müjdeliyor. Peki, 2019 Regaip Kandili ne zaman?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Regaip Kandili önümüzdeki günlerde idrak edilecek. Müslümanlar için kutsal günler içerisinde yer alan kandil üç ayların habercisi olarak biliniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın paylaştığı Diyanet Dini Günler Takvimi’nde yer alan bilgilere göre Regaip Kandili 7 Mart 2019 Perşembe günü idrak edilecek.

  REGAİP NEDİR?

  “Regâib” kelimesi, “kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey” demektir. Yüce Allah’ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye “Regâib” denilmiştir.”

  DİYANET DİNİ GÜNLER TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ…

  ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ ANLATILDI

  Üç ayların başlangıcına kısa bir süre kala bu ayların önemine ilişkin detaylar Cuma namazı sonrasında okunan hutbede paylaşılmıştı. İşte hutbede yer alan bazı detaylar…

  Recep, Şaban ve Ramazan’ı içinde barındıran üç aylar, Regâib gecesiyle başlar. Miraç ve Berat gecesiyle devam eder. Bin aydan daha hayırlı Kadir gecesiyle zirveye ulaşır. Birlik ve beraberliğimizi güçlendiren, ülfet ve muhabbetimizi artıran Ramazan bayramıyla taçlanır. Üç aylar, hasretle yolunu gözlediğimiz, gönül hanemize konuk ettiğimiz kutlu misafirimizdir. Allah Resûlü (s.a.s), üç ayları karşılarken şöyle dua etmiştir: “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow