hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rektörlükten ODTÜ Mezunları Derneği hakkında suç duyurusu

  Rektörlükten ODTÜ Mezunları Derneği hakkında suç duyurusu
  expand

  Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, mezuniyet töreninde yönetimi protesto eden öğrenciler hakkında açılan soruşturmalarla ilgili ODTÜ Mezunları Derneği'nin üyelerine konuyla ilgili mail atılması nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, ODTÜ Mezunları Derneği yöneticileri hakkında, öğrencilerin mezuniyet töreninde yaptığı protestolara ilişkin açılan soruşturmalarla ilgili dernek üyelerine mail atılması nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

  Sputnik'in Mülkiye.net'e dayandırdığı habere göre, Rektörlük tarafından suç haklarında suç duyurusunda bulunulan dernek yöneticileri hafta içinde karakola giderek ifade verecek. Suç duyurusunun nedeni ise öğrencilerin mezuniyet töreninde yaptıkları protestolar nedeniyle açılan soruşturmalarla ilgili ODTÜ öğrencileri imzalı açıklamanın dernek üyelerine mail yoluyla gönderilmesi. Dernek avukatları soruşturma dosyasını yarın alacak. 

  O okullar 'Araştırma Üniversitesi' olacak

  2 Temmuz 2017'deki tören hakkında

  ODTÜ mezuniyet töreninde öğrencilerin yönetimi protesto etmeleri üzerine açılan soruşturmayla ilgili yapılan ve suç duyurusuna konu olan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı: “2 Temmuz 2017’deki Mezuniyet Töreni’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Mustafa Verşan Kök ve ODTÜ yönetimi protesto edilmişti. Bir sene içerisindeki tehdit, baskı ve soruşturma furyasına ek olarak okul bütçesinden artan gelirin yüzde 25’lik kısmının üniversite yönetimi tarafından ek gelir olarak alınmasının ortaya çıkmasının ardından ODTÜ öğrencileri, mezunları ve mezunların yakınları bu uygulamalara tepki göstermişti."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Profesörden öğrencilerine büyük jest

  20'ye yakın öğrenciye soruşturma

  "Mezuniyet protestosunun ardından rektörün öğrencilere attığı mailde protestoları saygıyla karşıladığı ve bunun bir demokratik hak olduğuna inandığı vurgusu yapılmış; protestonun ODTÜ’nün ruhunda ve kültüründe olduğu söylenmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde mezuniyet protestosuna katılan 20’ ye yakın öğrenciye 'uygunsuz pankartları içeriye sokmaya çalışmak' ve 'kişi veya kurumların şerefini zedelemek' gibi sebeplerden soruşturma açıldı. Açıktır ki daha önce Devrim Yürüyüşü sebebiyle öğrencilere uyarı yazısı gittiğinde 'Kesinlikle soruşturma açmıyoruz' diyen yönetimin bu tavrı ikiyüzlülüktür. Öte yandan bu tavır, soruşturma açılan öğrencilerin yanı sıra tüm ODTÜ mensuplarına gözdağı verme aracı olarak kullanılmaktadır"

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow