hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rus Büyükelçi Karlov suikastında TRT'nin canlı yayını da incelenecek

  Rus Büyükelçi Karlov suikastında TRTnin canlı yayını da incelenecek
  expand

  Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a düzenlenen suikastle ilgili soruşturma devam ediyor. Dosyadaki tespitlere göre FETÖ mensupları suikastçı polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın e-mail ve sosyal hesaplarına sanal bir bilgisayardan girerek her şeyi silmiş.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin soruşturmada yeni bilgiler ortaya çıktı.

  Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı’nın yürüttüğü soruşturmada 33 kişinin şüpheli olarak ifadesi alındı, 4 kişi tutuklandı. Dosyadaki tespitlere göre, olay sonrasında FETÖ mensuplarınca Altıntaş’ın cep telefonuna VPN’le bağlanılarak, ‘Gmail’ ve ‘Facebook’ mesajlarının içeriği silindi. Silme işlemi sırasında kullanılan IP adresinin ABD’de bulunan ‘Expres VPN’ isimli firmadan kiralandığı, firmanın log kaydı tutmadığı anlaşıldı. Firmanın ABD ve Avrupa hukuk kurallarına tabi olmadığını bildirmesi nedeniyle, yazışmalardan olumlu bir yanıt alınamadı.

  Rus Büyükelçi suikastında sürpriz gelişme

  Apple ile yazışma yapıldı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, mesaj içeriklerinin silinmesinde kullanılan bilgisayarın seri numarasını, Altıntaş’ın hesabını açarken oluşturduğu sorularını aşarak belirledi. Mesajları silen kişinin bağlantı yaptığı bilgisayarın sahibinin tespiti için Apple firması ile yazışma yapıldı. Ve sonuçta, bilgisayarın seri numarasının sanal ortamda oluşturulduğu, böyle bir bilgisayarın bulunmadığı anlaşıldı. Savcılık, Altıntaş’ın silinen mail hesabındaki içeriklerin tespiti için FBI ile yaptığı yazışmalardan da olumlu sonuç alamadı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rus Büyükelçi Karlov cinayetiyle ilgili 1 kişi gözaltına alındı

  Siber suçlar şubesi mailinin şifresini buldu

   Altıntaş’ın cep telefonunun şifresi yapılan ilk çalışmada kırılamadı. Ancak Başsavcılık ve Emniyet Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü uzmanları saldırgana ait mail adresinin şifresini tespit etti. Altıntaş’ın telefonundaki ‘iCloud’ hesabına erişildi ve yedekleme bilgilerine ulaşıldı. Savcılık, Apple’dan telefonun şifresini istedi. Firma olumlu yanıt vermedi. Savcılık, şifrenin açılması için yabancı bir firmayla irtibata geçti. Bu firma da fazla para istedi ve telefonu açma garantisi vermedi. Aynı firma işlemi yurtdışında yapmak için ısrarcı olunca görüşmelere son verildi.

  Öte yandan TRT’nin, cinayetin işlendiği serginin yapıldığı alandan 3G ile canlı yayın yapmasının da incelendiği bildirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow