Son Dakika

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar

A A

29.11.2018 - 10:15 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Tütünle mücadelemizi asla gevşetmeden sürdürmek istiyoruz. Vatandaşımızın temiz hava alma hakkını güvence altına almak zorundayız" dedi. Sigara paketleriyle ilgili de açıklama yapan Koca şu ifadeleri kullandı: Türkiye'de ilk defa yer yer daha önce de konuşulan tek tip sigara kullanımına geçtik. Bundan böyle paketler birbirine benzeyecek.

Bakan Fahrettin Koca, AA Editör Masası'nda soruları yanıtladı. 

Konuşmasından satır başları:

Sağlıkta şiddet, kutsal bildiğimiz bu mesleğin çalışanlarına, 7/24 çalışan sağlık çalışanlarımıza şiddeti kabul etmemiz mümkün değil. Şiddeti sadece asayiş tedbirleriyle çözmek de yeterli değil. Bizim yasal çalışma gündemimiz oldu, sağlıkta şiddeti önleme eylem planı devreye girdi. Bu süreci doğuran bir takım sebepler varsa bunları çözmeyi de hedefliyoruz. Olabilecek fiziki ortamların düzeltilmesi, çalışanlarımızın yüklerinin azaltılmasına dair bir eylem planı içindeyiz. Hasta- hekim iletişiminin de sağlam bir zemine oturtulması anlamında bir takım tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz.

Sağlıkta şiddet

Hekim güvenilir bir ortamda hizmetini sunabilir olmalı. En son tedbirin asayiş tedbiri olduğuna inanıyoruz. Meclis'te geçen bir yasa çalışması oldu. Bundan sonra sağlık çalışanlarımıza yönelik bir şiddette şikayete konu olmadan, karakoldan serbest bırakma durumunun olmadığını, savcılık sürecinde dosyanın tekamül etmesinden sonra serbest bırakılmanın gündeme geldiği bir yasal düzenleme. Bu sadece kamu için değil özel sektörde çalışan sağlık çalışanları için de geçerli. Sadece sağlık çalışanları için değil, toplumda genel şiddete yönelik hırsızlık, gasp gibi durumlara yönelik genel bir düzenlemenin de ayrıca yapılması gerektiğine inanıyorum.

Hasta memnuniyeti sonuç odaklı bir hizmetin, sağlık çalışanları memnun edilmeden yapılabilirliği mümkün olamaz. 

Bakanlığa gelir gelmez çalışanları memnun etmek üzere, sağlık çalışanlarıyla ilgili emeklilik ve yıpranma payını çıkarmış olduk. Uzman hekimlere 2000, pratisyenlere 1500 lira ilave vermek üzere. Ortalama 30 yıl çalıştığınızı düşünün 5 yıl daha fazla çalışmış ve erken emekliliğin yasalaşmış olduğu bir düzenleme. Bu düzenlemelerin, sadece emeklilikle ilgili söyleyeyim mesela, hekim ve uzman hekim ve pratisyenlere yönelik değil, diğer sağlık çalışanlarına da benzer şekilde yapılması gerektiği gündem oldu. Bugün için böyle bir sözü vermek mümkün değil. Ama bunun gündemimizde olacağı, önümüzdeki dönemler bunu gündemimizde tutacağımızı söyleyebilirim.

Şehir Hastaneleri

Ne Sağlık ne Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu-özel işbirliği anlamında hiçbir şekilde borç yükü anlaşmasına imza atmamıştır. Şehir hastanelerini bölgenin sağlık üssü yapabiliriz. Üniversitelerle iş birliği protokolü, bunu yapmamızı kolaylaştıran bir unsur.

Sigara paketleri

Türkiyede ilk defa yer yer daha önce de konuşulan tek tip sigara kullanımına geçtik. Bundan böyle paketler birbirine benzeyecek.

Tütünle mücadele

Bin 500 kişiyle yoğun denetimlerimiz var. Bu denetimlerimizde gevşeme olduğu bir dönemden geçtik ama son 2 aydan bu yana çapraz denetimlerimizi sıklaştırdık ve buna da devam etmek istiyoruz.

Kanser ilaçları

Çok önemsediğimiz iki kanser ilacını toplu alımla var olan fiyatından yüzde 71 indirimle aldık. Yıllık toplam 427,6 milyon TL tasarruf yapıldı. Kalp pili ve stent dahil olmak üzere sorun yaşanmasını asla istemediğimiz malzemelerle ilgili ihaleye çıkacağız. Sadece Türk Eczacıları Birliği üzerinden değil Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığın uygun gördüğü kuruluşların da yurt dışından ilaç teminini sağlayacak bir dönem geliyor.

Önümüdeki süreç için kağıdı devre dışı bırakan, reçeteyi devre dışı bırakan, tamamen dijital ortamda bütün raporlamaların dahi yer aldığı bir dijitalleşmeden bahsediyoruz.