Şair Turgut Uyar 4 Ağustos'ta doğdu - Acıyor şiirinin sahibi Turgut Uyar kimdir?

Şair Turgut Uyar 4 Ağustos'ta doğdu - Acıyor şiirinin sahibi Turgut Uyar kimdir?

Şair Turgut Uyar, Acıyor şiirinde "Eylül toparlandı gitti işte, Ekim filanda gider bu gidişle, Tarihe gömülen koca koca atlar,Tarihe gömülür o kadar..." sesleniyordu kendince ve kendi sesini hep dinledi. Türk Edebiyatı'nın romantik şairlerinden Turgut Uyar 4 Ağustos 1927 yılında doğdu. Doğumunun 89'uncu yılında edebiyat severler tarafından Turgut Uyar, anılıyor. En çok sevilen Acıyor şiirinin sahibi olan Turgut Uyar kimdir?

Tomris Uyar'ın sevdası olan Şair Turgut Uyar, 4 Ağustos 1927 yılında Ankara'da doğdu. Cumhuriyet'in ilk yıllarında doğan Turgut Uyar, hürriyet aşığı bir yazardı. İstanbul'da ilköğretimini gören Uyar, asker olmaya karar verdi ve orta öğreminiKonya Askeri Okulu'nda okudu. Ardından Işıklar Askeri Hava Lisesi'ni bitirdikten sonra, Ankara'da personel subayı olarak görev  yapmaya başladı. Annesine düşkün olan Turgut Uyar, annesinin istediği bir kadın ile evlendi. Evlendikten hemen sonra genç yaşta (18) baba duygusunu yaşadı.


Tomris ve kalem aşkı


1958 yılına kadar askerlik görevini eksiksiz bir şekilde yerine getirdi. 58 yılından sonra Ankara'da bulunan "Türkiye Selüloz ve Kağıt Sanayisi"nde çalışmaya başladı. Annesinin istediği kadınla evlenen Turgut Uyar, ilk eşinden 1966 yılında ayrıldı. Ve gerçek aşkı olarak gördüğü Tomris Uyar ile mektuplaşmaya başladı. Sevda mürekkebi 1969 yılına kadar devam etti.

Turgut Uyar, Tomris Uyar'la evlendi ve bir çocuk sahibi oldu.Turgut Uyar sadece Tomris Uyar'la evlenmedi. Evlendikten sonra kaleme olan sevdası dile geldi ve şiir yazmaya başladı.

İkinci Yenicilerin etkileyici sesi olan Uyar, ilk şiirini Yenigün Dergisi'nde yayımlandı (1947) Hürriyet duygusunu çocukluğundan beri yaşayan Uyar, toplumsal konuları içinde bulunduran ve ilk kitabı olan "Arz-ı Hal" 1949 yılında yayımlandı. Ardından:

Türkiyem
Dünyanın En Güzel Arabistanı kitapları yayımlandı. Her birini hece ölçüsüyle yazdı ve her gibi toplumsal olayları işleniliyordu.

Aylar Ağustosu gösterdiğinde, Turgut Uyar, 22 Ağustos İstanbul'da vefat etti.


Şair Turgut Uyar'ın en çok sevilen şiiri: Acıyor... 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS