hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sakarya'da yasadışı dinleme iddiasına inceleme

  Sakaryada yasadışı dinleme iddiasına inceleme
  expand

  Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı İstihbarat ve Kaçakçılık Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde yasadışı telefon dinlemeleri yapıldığı iddiaları üzerine, Sakarya Valiliğinin talebi üzerine, kente gelen mülkiye ve polis başmüfettişleri Emniyet Müdürlüğü'nde araştırma başlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sakarya'da eski Emniyet Müdürleri Ali Birkay ve Mustafa Aktaş dönemlerinde Emniyet Müdürlüğüne bağlı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde, İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nden bazıları için izin alınmasına rağmen, son 5 yıl içerisinde yasadışı 2 bin 800 kişinin dinlendiği öne sürüldi.

  Bu dinlenenler arasında AK Parti MYK üyesi Çiğdem Atabek, AK Parti Milletvekili Ali İhsan Yavuz'un danışmanı Süleyman Karakuş gibi isimler de bulunuyor.

  Valilik talep etti

  Sakarya Valiliği yasadışı dinleme iddiaları üzerine İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş talep etti. Dün Adapazarı'na gelen mülkiye ve polis başmüfettişi, dinlemelerin yapıldığı Sakarya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde dinleme kararları ve dinleme kayıtlarını araştırmaya başladı.

  Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Emniyet Müdürlüğü'nde yasa dışı dinlemelerle ilgili olarak iki müfettişin Adapazarı'na gelerek araştırma yapmaya başladığını belirterek 'İki müfettiş şu anda Emniyet Müdürlüğünde araştırmalarını yapıyor" dedi.

  Yasa dışı dinleme iddialarının ortaya atıldığı Sakarya Emniyet Müdürlüğü'nde, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş ile İstihbarat Şube, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürleri görevlerinden alınmışlardı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow