Sanıktan gizlenen dava, polislere özel "gizli duruşma"

Sanıktan gizlenen dava, polislere özel "gizli duruşma"

Sanıktan gizlenen dava, polislere özel "gizli duruşma"

Tutuklu avukat Taylan Tanay polislerin kendisine hakaret gerekçesiyle dava açtığını, beşinci duruşma öncesinde öğrendi. Polislerin ifadesi de belirlenen tarihten farklı bir günde yapılan “gizli duruşmada” alınmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında yargıda çıkan krize kaynaklık eden uygulama, yürütülen soruşturmaların savcılık tarafından saklanması ve işlemlerin farklı isimler altında ve yetki bölgesi dışında yapıldığıydı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, bu gerekçeyle ilgili savcının yolsuzluk soruşturmasından alınmasının ardından yaptığı basın açıklamasında bu hususları kamuoyuyla paylaşmıştı. Yargıda krize ve kilitlenmeye yol açan bu uygulamanın daha da ötesi yaşandı. Bu kez bir sanık, üstelik kendisi de avukat olan bir sanık, hakkında başlatılan yargılamayı tam beşinci duruşmada öğrendi. Üstelik mahkeme şikayetçileri bile "gizli bir duruşma" yaparak dinlemişti.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi Başkanı Taylan Tanay, hakkında dava açıldığını davanın beşinci duruşması öncesinde öğrendi. Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Tanay hakkında “hakaret ve tehditten” şikayetçi olan 13 polisin ifadesinin mahkemece düzenlenen ayrı bir duruşmada alındığı da ortaya çıktı. Tanay’ın avukatı “duruşmaların kendilerine tebliğ edilmediğini, kendilerinden habersiz beş duruşma yapıldığını, polislerin gizlice dinlendiğini” söyledi.

4 yıl 3 aya kadar hapis

Tanay hakkında, 1 Eylül 2012’deki Roseteks işçilerinin eyleminde polislere hakaret ettiği ve tehdit ettiği gerekçesiyle dava açıldı.

Savcı Ahmet Kelebek’in hazırladığı ve İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianameye göre, Tanay’a, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) tehdit suçunu düzenleyen 101/1 maddesi gereğince ve madde 125. uyarınca hakaret suçundan 4 yıl 3 aya varan hapis cezası istendi.

İddianamedeki tek delil polislerin ifadeleri ve yine polislerin yazdığı olay yeri tutanağı.

Sanıktan habersiz duruşma

Davanın ilk duruşması 13 Mayıs 2013’te yapıldı. Kimsenin gelmediği duruşmada iddianame okunduktan sonra bir sonraki duruşmanın 2 Temmuz 2013’te yapılmasına karar verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, belirlenen bu tarih öncesinde, 24 Haziran 2013’te ayrı bir duruşma yaparak şikayetçi polisleri dinledi. Polislerin hepsi birebir aynı ifadeyi verdi.

Bu duruşmadan Tanay’ın avukatları haberdar edilmedi.

Hakim Cemil Gedikli bu duruşmanın sonunda “Duruşmanın daha önce ertelenmiş olduğu 2 Temmuz 2013’te bırakılmasına karar verildi” dedi.

Beşinci duruşmaya yetişti

Taylan Tanay davanın ancak beşinci duruşmasında hakim karşısına çıkarıldı ve 7 Ekim 2013’teki duruşmada şunları söyledi:


“İddianame bana verilmedi, tutuklu bulunduğum Kandıra F Tipi Cezaevi’ne gelen duruşma talimatı ile davadan haberdar oldum. Hakkımdaki şikayetleri bilmiyorum. Şikayetçi polislerin de mahkemede dinlenmiş olduğunu şimdi öğrendim.”

Kopyala-yapıştır ifade

Tanay’ın avukatı Aynur Tanay Tayat, dünkü altıncı duruşmada şunları söyledi:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Altı celsedir duruşma yapılıyor, duruşmalar tarafımıza tebliğ edilmedi. Müvekkilime iddianame de tebliğ edilmedi. Yokluğumuzda beş celse yapıldı. Olağanüstü celse açılarak müşteki polisler dinlendi. Fiilen duruşmalar gizli yapılarak usul hükümleri ihlal edildi. Müştekiler sanık ve sanık avukatı yokluğunda dinlendiği için soru soramadık, savunma hakkımız kısıtlandı.”

Tanay’ın avukatlarından Mahmut Ayhan Erdem de şikayetçi polislerin “gizli duruşmadaki” beyanlarının, imla hataları da dahil birebir aynı olduğunu söyledi ve “kopyala-yapıştır yöntemiyle ifade verilmiş” dedi.

Duruşmada koruma silahı

Son duruşmada polislerin avukatının korumaları da yasak olmasına rağmen duruşma salonuna silahla girdi.

Avukat Erdem “mahkeme salonunda biri sivil giyimli diğeri resmi kıyafetli ve silahlı iki kişi bulunduğunu ve bu durumun 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’a aykırı olduğunu” söyleyerek şikayetçi oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı


Şikayetçi polislerin avukatı Mehmet Kadir Filizer ise silahlı kişilerin, İstanbul Valiliği2nce tahsis edilen korumaları olduğunu belirtti.

Bir sonraki duruşma 24 Nisan saat 11:00’de. Tanay, DHKP-C yöneticisi olmak suçlamasıyla yargılandığı davada, 21 Ocak 2013’ten bu yana Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu.