hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şanlıurfa'yı sel vurdu! Bakanlar Soylu, Kirişci ve Nebati'den afet bölgesinde açıklamalar

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, selin vurduğu Şanlıurfa'da açıklamalarda bulunuyor. Bakan Soylu, bölgede etkili olan sel nedeniyle Şanlıurfa'da 12, Adıyaman'da 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İçişleri Bakanı Soylu afet bölgesinden yaptığı açıklamada, "Bakanlarımız gelip bölgede değerlendirme yaptı. Burada 12 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şu anda 3 ihbar var. Tam değerlendiremediğimiz ve çalışmalarımızı değerlendirdiğimiz. Toplam 3 yerde arama kurtarma devam ediyor. Adıyaman'da 2 Şanlıurfa'da 12 vatandaşımız hayatını kaybetti. 5 vatandaşımız ile arama çalışmaları devam ediyor." ifadelerini kullandı.

  BAKAN KİRİŞCİ'NİN AÇIKLAMALARI

  Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise, "Deprem ile birlikte bu doğal afet ile vatandaşımızın karşı karşıya gelmesi buradaki çalışmalar açısından bir takım zorlukları beraberinde getirdi. Bu coğrafya belirli riskleri de barındıran bir coğrafya. Küresel ısınma ve iklim değişikliğini etkilerini bölge olarak hissediyoruz. 3 Mart günü ulusal risk kalkanı modeli adı altında bir çalışma malum başlatıldı. Bu çalışmalar ile birlikte daha dayanıklı, daha dirençli sürdürülebilir sistemler inşa edilecek. Dün sabah başlayan bu hadisede can kayıplarımız oldu. 460 kg Şanlıurfa'nın yıllık yağış ortalamasıdır. Mart ayı 63 kg idir. 2 günde bunun 2 katı yağış Şanlıurfa'ya yağdı. Böyle bir yağış 4 kere tekrar etse, Şanlıurfa'nın 1 yıllık yağışına denk geliyor. Bu olağanüstü bir durumdur. Bu coğrafya bizim için tarımsal anlamda stratejik öneme sahip. Bundan dolayı da buradaki çalışmaların süratle tamamlanması ve tarımsal üretimimize en hasarla devam edilmesi hepimizin arzusudur. Yağmurun akşama kadar yoğun şekilde devam etmesi bekleniyor. Bugün yavaşlayarak gece sona ereceği bilgimiz var. Vatandaşlarımızın yetkililerin uyarılarına uymasını bir kez daha hatırlatırız." dedi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BAKAN NEBATİ'DEN AÇIKLAMALAR

  Afet bölgesinde açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise, "Deprem yaralarını sarmaya çalıştığımız tüm ekiplerimizle çalıştığımız bir dönemde şehrim Urfa sel felaketinden ciddi bir şekilde etkilendi. İlk andan itibaren gerek valiliğimiz, afadımız, belediyemiz olaya müdahale etmiştir. Bugün değerli bakanlarımız ile beraber birçok evi yerinde ziyaret ettik. Maalesef o alanlardaki konutlar ciddi şekilde hasar görmüş. Koordinasyonumuzda yürüyen hızlı bir şekilde devam eden çalışmalarda depremde olduğu gibi bu afette de bakanlarımızın koordinasyonlarının ne kadar önemli olduğunu gördük. Bu gece durmayacağız hasar tespit çalışmalarını yürüteceğiz. Yarın gün başlarken hasar tespit çalışmalarının bittiği bir güne başlamış olacağız. Bu geceyi burada geçireceğiz. Özellikle bu gece devam edecek yağmurlardan dolayı artabileceğine ilişkin bir tedbiri de elden bırakmamamız gerektiğini buradan açıklıkla ifade edeyim." ifadelerini kullandı. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow