Savcı Serdar Coşkun darbeyi 2 gün önceden uyardı

Savcı Serdar Coşkun darbeyi 2 gün önceden uyardı

Savcı Serdar Coşkun darbeyi 2 gün önceden uyardı

Gülen Cemaatine ilişkin ana soruşturmayı yürüten Ankara Savcısı Serdar Coşkun 15 Temmuz'dan iki gün önce mahkemeye sunduğu iddianamede, darbe uyarısı yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'nun Fethullah Gülen ve cemaate yönelik soruşturmasını yürüten savcı Serdar Coşkun, 15 Temmuz'daki darbe girişiminden 2 gün önce mahkemeye sunduğu iddianamede darbe uyarısı yaptı.

FETÖ'nün eski 'Ordu İmamı', TSK'da nasıl gizlendiklerini anlattı

Hürriyet Gazetesi'nden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Fethullah Gülen Cemaati ana iddianamesinde, “Cemaat imamları, gizli emellerini gerçekleştirmek yani devleti tamamen ele geçirerek, istedikleri siyasal sistemi kurabilmek için faaliyete geçerek darbe senaryosunu ortaya koymuşlardır” değerlendirilmesinin yer aldığı ortaya çıktı.

İşte isim isim FETÖ firarileri

İddianamede, FETÖ’nün nihai hedefinin, “Kainatı yönetmek” olduğu, buna göre her kurum ve kuruluşa sızmayı amaçladığı savunularak, özetle şöyle denildi:

Egemen tek güç olmak

“Örgütün nihai hedefi, başta Türkiye olmak üzere ‘dünya üzerinde bir hegemonik güç haline gelerek devletleri perde gerisinden yönetmek’ dünya ve Türkiye üzerinde egemen tek güç haline gelebilmektir. Örgütün yöntemi, devlet kurumlarını, yerleştirdiği mensupları ile ele geçirip perde gerisinden devleti örgüt amacı yönünde yönlendirip yönetebilmektir.

Necdet Özel'den 15 Temmuz açıklaması: Milletten özür dilemeliyiz

Gülen ve 'Baş Yüceler' idare edecek

Örgüt, ütopik bir cemaat egemenliği diktası kurmak istemektedir. Ütopik bir amaca yönelik, uğrunda sayısız fedakârlık yapılan projeye, tehlikeli bir dogmatizmle bağlanma sorunu vardır. Ütopya, devleti el altından örgütün/cemaatin ve en başta kâinat imamının yönettiği bir projedir. Bir başka ifade ile önce Türkiye Devleti anayasal kurumları birer birer ele geçirilecek ve devleti perde arkasından örgütün kurucusu ve yöneticisi şüpheli Fetullah Gülen ve emrindeki 'baş yüceler' idare edecektir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Humeyni gibi

Fetullah Gülen’in devleti ele geçirme modeli, Mussolini ve Hitler’den çok Humeyni’ye benzemektedir. Gülen, bir siyasi parti olmadan, seçime girmeden, yetiştirdiği kamu görevlilerini kendine bağlayıp itaat ettirerek fedakarlık kültürü altında seçilmişlik duygusuna dayanarak devleti teslim almayı ve dışarıdan alternatif hiyerarşi üzerinden yönetmeyi amaçlamaktadır.”