hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Saylan ve Mergen'i listeye polis mi ekledi?

  Saylan ve Mergeni listeye polis mi ekledi
  expand

  Savcılık kaynaklarına göre, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkan Saylan ve 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyasının koordinatörü Tijen Mergen hakkındaki ev araması ve gözaltı kararı, polisin talebi üzerine alındı.

  İşte VATAN gazetesinde yer alan haberin ayrıntıları...

  Türkiye’yi ayağa kaldıran Saylan’ın evinin aranması ile Mergen’in gözaltına alınması talebinin polisten geldiği ileri sürüldü. Savcılığa yakın kaynaklar, iki ismi gözaltına alınmasını polisin istediğini belirtiyor.

  ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan’ın evinin aranması ve “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası sorumlusu Tijen Mergen’in gözaltına alınmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

  Tepki çeken karara AKP’ye yakın çevreler bile tepki göstermişti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Saylan’ın evinin aranmasına, “Bu kadıncağız velev ki bu işin içinde olsun, onu görme ya görme... Bu süreç AKP’nin aleyhine işliyor” diye tepki göstermişti.

  Polis istedi


  Ergenekon soruşturması kapsamında çalışmalarını yürüten İstanbul Emniyeti’ne bağlı ekipler teknik takip sonucu elde ettikleri bilgi ve belgelere dayanarak hazırladıkları listeye Saylan ve Mergen’i de koydular. Özellikle telefon dinlemeleriyle elde edilen bilgilere dayanarak hazırlanan liste cumhuriyet savcıları tarafından da onaylanarak mahkemeye iletildi.

  VATAN’a bilgi veren savcılık kaynaklarına göre, “Ergenekon soruşturmasıyla görevli olan polis, fiziki takip yapıyor, telefonları dinliyor, belge, bilgi topluyor. Sonra gelip arama ve gözaltı talebinde bulunuyorlar. Bu noktadan sonra savcılığın polise hayır deme durumu kalmıyor.” Saylan ve Mergen adının, polisin savcılığa verdiği 39 kişilik son gözaltı listesinde yer aldığı belirtildi.

  Savcılığın sadece Türkan Saylan için, ilerlemiş yaşı ve ağır hastalığı göz önünde bulundurularak gözaltı yerine evinin aranması yolunda karar aldığı öğrenildi.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow