Seçim yasağı saat kaçta bitiyor? İşte RTÜK’ten yapılan açıklama

Seçim yasağı saat kaçta bitiyor? İşte RTÜK’ten yapılan açıklama

Seçim yasağı saat kaçta kalkacak? sorusunun cevabı, seçim sonuçlarını radyo, televizyon ve diğer yayın organlarından takip etmek isteyen seçmenler tarafından merak ve heyecanla araştırılıyor. Konuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) açıklamalar geldi. Peki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Seçimi (23 Haziran) seçim yasakları ne zaman kalkacak? İşte RTÜK’ten yapılan açıklama…

Seçim yasakları her seçimde olduğu gibi 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Seçiminin de en çok merak edilenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Yasaklarla ilgili en çok merak edilenler arasında ise yayın yasağı geliyor. Ayrıca genel olarak tüm seçim yasaklarının ne olduğu ve bu yasakların da saat kaçta biteceği merak ediliyor. İşte, İBB Başkanlık Seçimi ( 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Seçimi) ile ilgili yasaklar ve bitiş saati…


TV VE RADYOLARDA SEÇİM (YAYIN) YASAĞI SAAT KAÇTA KALKACAK?


YSK tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre yayın yasağının saat 19.15'te kalkmasına karar verildi.


İşte konu ile ilgili RTÜK’ten yapılan açıklama:


"22 Haziran Cumartesi saat 18.00'de seçim propagandaları sona erecektir. Yukarıda da açıklandığı üzere yayın yasakları, 22 Haziran Cumartesi saat 00.00’dan itibaren başlayıp oy verme günü olan 23 Haziran 2019 Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak saate kadar sürecektir. Bu süre zarfında televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması, yayın yasağı kapsamındadır.


Ayrıca yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin sonuçlarına ilişkin yayınların, bütün medya hizmet sağlayıcılar tarafından Yüksek Seçim Kurulunun belirlemiş olduğu seçim sonuçlarının yayınlanabileceği saatlere uygun olarak yapılması, seçim sürecinin sağlıklı şekilde yürütülmesi açısından çok büyük önem arz etmektedir."


DİĞER SEÇİM YASAKLARI VE SONUÇLAR


23 Haziran günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.


Düğünler saat 18.00'den sonra yapılabilecek.


Oy verme günü düğünler seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00'den sonra yapılabilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS