hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

    Seçmen bilgi kağıtları aynı mı? 2. tur hangi tarihte? Aynı sandıkta mı oy kullanılacak?

    Seçmen bilgi kağıtları aynı mı 2. tur hangi tarihte Aynı sandıkta mı oy kullanılacak
    expand

    2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinin yapılacağı tarih merak ediliyor. 28 Mayıs'ta Türkiye yeniden sandıkta olacak. Vatandaşlar, 2. tur için hangi sandıkta oy kullanacağını araştırıyor. Seçmen bilgi kağıdı 2. turda gönderilmeyecek. Peki ama aynı sandıkta mı oy kullanacağız?

    Haberin Devamıadv-arrow
    Haberin Devamıadv-arrow

    14 Mayıs Pazar günü 13. Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekilliği seçimleri sonrasında vatandaşlar 2. tur için sorulara yanıt arıyor.
    İlk tur öncesinde vatandaşlara gönderilen seçmen kağıdı ikinci tur öncesinde gönderilmeyecek. 81 ilde 191 bin 910 sandıkta 60 milyondan fazla seçmen oy kullandı. YSK Başkanı Ahmet Yener, 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinin yüzde 50+1 oy oranı sağlanamadığı için seçimin ikinci tura kaldığını açıkladı. Peki ama 2. tur hangi gün ve aynı sandıkta mı oy kullanılacak? 

    2. tur aynı sandıkta mı oy kullanılacak?

    YSK Başkanı, '' Kesin olmayan sonuçlara göre Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 49,51, Sayın Kılıçdaroğlu'nun yüzde 44,88, Sayın Oğan'ın 5,47'nin oy aldığı görülmüştür. Saat 15.15 itibariyle 35 bin 874 oyun Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a verilmiş olduğu kabul edildiğinde oylarının yüzde 49,54 olduğu görülmüş, Sayın Kılıçdaroğlu'na verilmiş olduğunda yüzde 44,89 kabul edilmiş olup, hiçbir adayın seçilme yeterliliğine ulaşamadığı görülmüştür. 28 Mayıs Pazar günü ikinci tur seçimlerin yapılmasına karar verilmiştir.'' ifadelerini kullandı. 


    Seçmenler ikinci tur için 28 Mayıs’ta sandığa gidecek. Seçmen bilgi kağıtları ikinci tur seçimlerde de geçerli olarak oy kullanacak.

    İkinci tur için sandık başına gidecek seçmenler, ilk seçimde oy kullandıkları okul ve sandıklarda bir kez daha oy verecek.

     

    Sıradaki Haberadv-arrow
    Sıradaki Haberadv-arrow