hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şehidin eşi Genelkurmay 'çatı' davasında konuştu: Tehdit ediliyorum

  Şehidin eşi Genelkurmay çatı davasında konuştu: Tehdit ediliyorum
  expand
  KAYNAKAA

  Darbe girişimine ilişkin Genelkurmay çatı davasında akrabalarının ziyaret için yanlarında bulunduğu şeklinde tanıklık yaptığı sanık eski albay Murat Koçyiğit, iddianamedeki "5-10 Temmuz 2016 tarihleri arasında firari Adil Öksüz liderliğinde Ankara'daki bir villada darbe toplantılarına katıldığı" suçlamasını reddetti. Davada müşteki olan şehit Bülent Aydın'ın eşi Şahnaz Aydın ise tehdit edildiğini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili, sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de aralarında yer aldığı 224 sanığın yargılandığı Genelkurmay "çatı" davasının görülmesine devam edildi. Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen davaya sanıklar, yakınları, müştekiler ve avukatları katıldı.

  Duruşmada, sanık eski albay Murat Koçyiğit'in kardeşi Hakan Koçyiğit tanık olarak beyanda bulundu. Tanık Koçyiğit, darbe girişiminden kısa süre önceki bayram tatili nedeniyle Ankara'ya geldiğini ve sanık Koçyiğit'in aralarında bulunduğu aile fertleriyle vakit geçirdiklerini anlattı. Koçyiğit, ağabeyi olan sanık Koçyiğit'in o tarihte Giresun'da düşen helikopterde şehit olan askerlere ilişkin telefon görüşmeleri yaptığını dile getirdi.

  Tanık Şevket Cumaoğlu da sanık Koçyiğit ile 5 Temmuz 2016'da Giresun'da düşen helikopterde şehit olan askerlerin cenazelerine katıldıklarını beyan etti.

  Tanık Zehra Bahşi, 5 Temmuz 2016'da Giresun'da düşen helikopterde bir yakının şehit olduğunu, cenazenin Ankara'ya gelmesinden sonra sanık Koçyiğit'in cenaze işlemleri ile ilgilenerek kendilerine taziye ziyaretinde bulunduğunu aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zuhal Kumser de tanık olarak verdiği ifadesinde, 2016'nın 5-7 Temmuz tarihlerindeki Ramazan Bayramı süresince aralarında Koçyiğit'in de olduğu aile fertleriyle birlikte vakit geçirdiklerini beyan etti.

  Tanık olarak ifadesi alınan Ferman Şen, sanık Murat Koçyiğit'in eşinin yakını olduğunu, Ramazan Bayramı'nın son günü olan 7 Temmuz 2016'da Koçyiğit'in kendisine ziyarette bulunduğunu dile getirdi.

  Tanık beyanlarının ardından söz alan sanık Koçyiğit, iddianamede yer alan 5-10 Temmuz 2016 tarihleri arasında firari Adil Öksüz liderliğinde Ankara'daki bir villada darbe toplantılarına katıldığı hususunun tanık beyanları doğrultusunda çürütüldüğü iddiasında bulundu.

  Koçyiğit'in beyanlarının ardından dijital materyallere ilişkin inceleme raporlarına karşı sanıklara ek savunma hakkı tanındı.

  Sanık Fatih Ekici, darbe girişiminden önce sosyal medyada FETÖ'nün propagandasını yapan "Fuat Avni" isimli sosyal medya hesabından atılan tweetleri dosyalayarak komutanlara arz ettiğini, takip edilen sosyal medya hesapları arasında FETÖ dışındaki terör örgütleriyle ilgili hesapların da bulunduğunu, bunu görevi gereği yaptığını ifade etti.

  'Tehdit ediliyorum'

  Sanıklardan sonra söz alan şehit Bülent Aydın'ın eşi Şahnaz Aydın, şehit Aydın'ın yaralandıktan sonra bilerek bekletildiğini belirterek bu konuda ihmali olanların ve olayın tanıklarının kamera kayıtlarının tekrar izlenerek tespit edilmesini istedi. Darbe girişiminde yaralanan askeri personelin hastanelere sevkine ilişkin ifadesinde ise Aydın, "FETÖ'cü olanlar Gülhane'ye, FETÖ'cü olmayanlar sivil hastaneye gönderildi" diyerek bu hususun araştırılması talebinde bulundu. Bu durumla ilgili savcılığa daha önce de suç duyurusunda bulunduğunu aktaran müşteki Aydın, konuyla ilgili gerçeklerin ortaya çıkmamasını isteyenlerin olduğunu bildirerek, "Tehdit ediliyorum" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow