Şehirlerarası seyahat yasağı olacak mı? İstanbul’a giriş çıkışlar yasaklanacak mı? İBB İstanbul yasakları neler?

Şehirlerarası seyahat yasağı olacak mı? İstanbul’a giriş çıkışlar yasaklanacak mı? İBB İstanbul yasakları neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında açıkladığı yasak ve kısıtlamalar üzerine vatandaşlar tarafından şehirlerarası seyahat yasağı olacak mı? İstanbul’a giriş çıkışlar yasaklanacak mı? İBB İstanbul yasakları neler? Soruları mercek altına alındı.

Koronavirüsle mücadele kapsamında yeni önlemler alınmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Yapılan bu açıklamanın ardından  şehirlerarası yolculuk yasağı var mı? İstanbul’a giriş çıkışlar yasaklanacak mı? İBB İstanbul yasakları neler? sorularını gündeme getirdi. İşte hafta sonu yasağı kapsamında şehirler arası seyahat ile ilgili tedbir detayları..

Şehirlerarası seyahat yasağı olacak mı?

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirler arası seyahate çıkmamalarının esas olduğu vurgulanan genelgeye göre, İçişleri Bakanlığına ait "e-Başvuru" ve "Alo 199" sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler ise şöyle:

"Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen."

İŞTE YENİ KISITLAMALARLA İLGİLİ GENELGE-OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

 

İBB İstanbul yasakları neler?

İBB, Covid 19 salgınının en yoğun yaşandığı İstanbul’da, yaygınlığın artmasını önlemek amacıyla perşembe gününden itibaren uygulanacak bir takım tedbirler aldı.

- Kayıt dönemi süren ve yakında yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelenmiştir. Online kurslar ise belirli alanlarda sürdürülecektir.

- Bilimsel veriler bulaşın hızlı yayıldığı alanlar olarak Spor salonlarını ve havuzları işaret etmektedir. Bu vesile ile İBB’ye ait olan ve Spor A.Ş iştirakimizde işletilen tesislerin kapatılmasına karar verilmiştir.

- Kültür Merkezleri de kapalı kalmaya devam edecektir.

- Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatlarının online olarak icra edilmesine karar verilmiştir.

- İBB’ye ait açık hava kapsamına girmeyen tüm müzelerin kapatılmasına karar verilmiştir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS