Sevk tarihi nedir? 2020 Haziran askerlik sevk tarihleri ne zaman?

Sevk tarihi nedir? 2020 Haziran askerlik sevk tarihleri ne zaman?

Sevk tarihi nedir? 2020 Haziran askerlik sevk tarihleri ne zaman?

Askerlik sevk tarihleri geçtiğimiz günlerde MSB tarafından açıklanmıştı. Askerlik yerlerinin duyurulmasıyla birlikte sevk tarihlerini bekleyen binlerce aday birliklerine katılacakları gün için geri sayıma başladı. Peki, sevk tarihi nedir ve 2020 Haziran sevk tarihleri ne zaman?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sevk tarihi askerin birliğine katılabileceği gün olarak ifade edilebilir. Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanlığı Haziran ayı sevk tarihlerini duyurmuştu. İşte er, erbai, bedelli, yesek subay ve astsubay adaylarının birliklerine katılacakları o tarihler…

HAZİRAN SEVK TARİHLERİ NE ZAMAN?

Er ve erbaşlar için 1. grup sevk tarihi 5 Haziran 2020 olacak. İlk grup sevk belgesini 1-5 Haziran tarihleri arasında alabilecek.

Haziran grubu bedelli askerler için sevk tarihi ise 20 Haziran 2020 olacak. Bu grup ise 16-20 Haziran tarihleri arasında sevk belgelerini alabilecekler.

Yedek subay ve astsubay adayları, er ve erbaşların ikinci grubu ve ertelenen nisan grubu bedelli askerler için sevk tarihi ise 29 Haziran 2020 olacak. Bu grup içerisinde yer alanların sevk tarihleri ise 25-29 Haziran olacak.

SEVK ÖNCESİ COVİD-19 TESTİ YAPILACAK

Asker adayları belirtilen tarihler içerisinde ASAL sevk başvurusu oluşturmak için e-devlet’e TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapacaklar.

Burada kendilerine sunulan covid-19 anketini doldurduktan sonra sistemin kendilerini yönlendirdikleri sağlık kuruluşlarına gidecekler.

Yönlendirilen sağlık kuruluşunda covid-19 testi yapıldıktan sonra kuruluştan test sonucunun çıkacağı tarihi ve bireysel izolasyonun nasıl yapılacağını öğrenecekler.

Test sonucunun öğrenilmesinin ardındansa eğer sonuç negatif çıkarsa yine e-devlet’e girilerek ASAL sevk başvurusu bağlantısına tıklanacak ve buradan belge alınarak birliğe katılış gerçekleştirilecek.