hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Seyyanen zam 2023! Memur ve emekli temmuz zammı ne kadar, yüzde kaç? 2023 memur ve emekli enflasyon farkı!

  Seyyanen zam 2023 Memur ve emekli temmuz zammı ne kadar, yüzde kaç 2023 memur ve emekli enflasyon farkı
  expand

  Memur ve emekli zam oranı için TÜİK son veri olan Haziran 2023 enflasyon oranını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağı duyurulmuştu. Peki, memur ve emekli enflasyon farkı ne kadar, yüzde kaç olacak? Memura seyyanen zam ya da refah payı artışı gelecek mi? İşte detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milyonlarca memur ve emeklinin gözü bu hafta açıklanacak enflasyon rakamlarındaydı. Haziran 2023 enflasyon oranının açıklanmasının ardından memur ve emeklinin alacağı zam oranı da büyük oranda netleşti. Geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamalarda en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağı duyurulmuştu. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, "En düşük memur aylığının 22 bin liraya çıkarılmasını içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sunduk." ifadelerini kullandı. 

  ENFLASYON NE KADAR, YÜZDE KAÇ OLDU?

  TÜİK'in açıklamasına göre  yıllık enflasyon yüzde 38,21 oldu. Enflasyon aylık bazda ise yüzde 3,92 olarak açıklandı.

  MEMUR VE EMEKLİ TEMMUZ MAAŞ ZAMMI NE KADAR, YÜZDE KAÇ?

  TÜİK Haziran 2023 enflasyon rakamlarını 5 Temmuz 2023 tarihinde açıkladı. Dolayısıyla 5 Temmuz’da memur ve emeklinin alacağı enflasyon farkı netleşmiş oldu. Ancak bu oranın üzerine seyyanen zam gerçekleştirilecek. CNN TÜRK canlı yayınına katılan vergi uzmanı Muhammet Bayram en düşük emekli maaşının 10 bin lira seviyesine yükselmesini beklediklerini ifade etti. Öte yandan memur maaşları için de 22 bin liranın üzerine ek olarak seyyanen zam yapılacak.AK Parti Grup Başkanı Güler'in açıklamaları şu şekilde "Uzun zamandır yaptığımız çalışmalarda istişareler neticesinde son şekil verildi. En düşük memur aylığının 22 bin liraya çıkarılmasını içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sunduk. Tüm kamu görevlilerinin yılık ücretlerinde enflasyon farkı dahil artışa ilave olarak seyyanen net 8077 liralık artışı öngörüyoruz. En düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya çıkarılacaktır. Temmuz artış oranı bu şekliyle birlikte yüzde 86'yı bulmaktadır. Kümülatif artış ise yüzde 142 artışı sağlamış olacağız. Ortalama memur maaşı 25 bin 15 liraya çıkarılacaktır. Temmuz artış oranı ortalama yüzde 74'e karşılık gelmektedir. Kümülatif oranı yüzde 129 artışı sağlamış olacağız. İşçilerin refah sevilerinin artırılması için asgari ücreti 11402 lira olarak belirlemiştik. Her yıl asgari ücret desteği sağladık. 2023 yılında da devam ettirilmesi ve tutarın 500 liraya çıkarılmasını öngörüyoruz. 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremin büyüklüğü nedeniyle yüzyılı depremi üzerine tüm tedbirler bakanlık ve kamu kurumlarımız tarafından alınmıştır." 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Örnek olarak maaşı 15 bin lira olan bir memur yüzde 17.55 enflasyon farkı ile 2.632 TL enflasyon zammı bunun üzerinde 8077 lira da seyyanen zam alacak ve maaşı 15 bin liradan 25.709 liraya yükselecek.

  TEMMUZ  2023 MEMUR VE EMEKLİ ZAM ORANI NE KADAR, YÜZDE KAÇ OLACAK?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asgari ücrete yapılan zam sonrası gözler memur ve emekli maaşlarına çevrildi. Milyonların gözü 6 aylık enflasyon rakamlarındaydı. Enflasyon rakamlarının netleşmesinin ardından hükümet kanadından beklenen açıklama geldi ve enflasyon farklı olan yüzde 17.55'e ek olarak 8077 liralık seyyanen zammın gerçekleştirileceği duyuruldu.

  ZAMSIZ MEMUR MAAŞLARI NELER?

  Memurlarda zam gerçekleştirilmemiş haliyle maaşlar şu şekilde;

  Seyyanen zam 2023 Memur ve emekli temmuz zammı ne kadar, yüzde kaç 2023 memur ve emekli enflasyon farkı

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow