hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sezgin Tanrıkulu 12 Eylül'e benzetti

  Sezgin Tanrıkulu 12 Eylüle benzetti
  expand

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 12 Eylül askeri darbesiyle yok edilen kuvvetler ayrılığı ilkesinin bugün çok daha ağır şekilde ortadan kaldırıldığını öne sürdü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tanrıkulu, yazılı açıklamasında, İstanbul merkezli operasyonun üzerinden bir ay geçtiğini anımsattı. Sorumlularının hesap vermesi için gerekli adımların hala atılmadığını savunan Tanrıkulu, "İçinde bulunduğumuz süreçte hesap vermek bir yana sürekli olarak gündem değiştirilmekte ve daha da vahim olmak üzere hesap vermekle yükümlü olan kişilerin soruşturulmaması için her tür hukuka aykırı girişim sonuna kadar gerçekleştirilmektedir" iddiasında bulundu.

  12 Eylül askeri darbesiyle yok edilen kuvvetler ayrılığı ilkesinin bugün bir kez daha ve çok daha ağır şekilde ortadan kaldırıldığını ileri süren Tanrıkulu, şunları kaydetti:

  "TBMM'de elde ettiği sayısal çoğunluğu hesap vermeme hakkına, hukuk tanımazlığa ve daha da vahim olarak Cumhuriyet'i ve millet egemenliğini ayakta tutan kuvvetler ayrılığı yerine kuvvetlerin hepsini tek bir yerde ve hatta tek bir kişide toplama hakkına dönüştürmeye çalışan AKP iktidarı gün geçtikçe kan kaybetmekte, yolsuzlukları ve hukuksuzlukları ortaya çıktıkça daha büyük yolsuzlukların ve hukuksuzlukların içine düşmektedir. Sayın Başbakan'ı ve vicdan sahibi tüm iktidar partisi milletvekillerini sağduyuya, demokrasiye ve bir birey olarak tüm insan hakları ihlalleri karşısında hesap vermeye davet ediyorum. CHP iktidarında tüm bu haksızlıkların hesabı mutlaka sorulacak ve sorumluların bağımsız yargıda hesap vermesi sağlanacaktır."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow