Sezgin Tanrıkulu'ndan TSK'ya SİHA yanıtı

Sezgin Tanrıkulu'ndan TSK'ya SİHA yanıtı

Türk Silahlı Kuvvetleri, silahlı insansız hava araçlarıyla sivillerin vurulduğu iddiasını yalanlarken, TSK'nın bu açıklamasına CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan yanıt geldi.

Genelkurmay Başkanlığı, Silahsız İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile ilgili iddialar üzerine açıklama yaptı. Genelkurmay'ın açıklamasında, “Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar hiçbir sivil/masum vatandaşımıza yönelik zarar verecek uygulama içinde olmamıştır. 31 Ağustos 2017 tarihinde Hakkâri/Oğulköy kırsalında SİHA ile icra edilen operasyonda da aynı esas ve usuller kullanılmıştır” ifadeleri yer aldı. TSK’nın bu açıklamasına CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’ndan cevap geçikmedi.


Genelkurmay'dan SİHA açıklaması


CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Diyarbakır, Van ve Hakkari Baroları,SİHA ile sivillerin vurulduğu iddialarına açıklık getirmek üzere bir araştırma ziyareti düzenlemiştir” diyen Tanrıkulu, “Barolar Vali ve Başsavcılık ile görüştükleri ziyaret sonucu, SİHA ile biri ölen 4 sivilin vurulduğu bilgisini net biçimde elde etmiştir. Barolar heyetleri,cezaevinde tutuklu bulunan yaralanan siviller İbrahim Sak ve Musa Tarhan’ı da ziyaret edip olayla ilgili bilgi almıştır. Diyarbakır, Van, Hakkari Baroları heyetleri, esnaf ile görüşüp, vurulan kişilerin kimliklerini, yaptıkları işleri de teyit etmiştir. Diyarbakır, Van, Hakkari Baroları, Hakkari’de SİHA ile vurulan ve öldürülen sivillerle ilgili detaylı raporlarını yakında açıklayacaktır” ifadelerini kullandı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS