SHP'de 6 üye MYK'dan istifa etti

SHP'de 6 üye MYK'dan istifa etti

SHPde 6 üye MYKdan istifa etti
expand

SHP Genel Sekreteri Hulki Yakupoğlu, Genel Sayman Nurullah Deniz, Genel Başkan Yardımcıları Teoman Alptürk ve Erdoğan Dinçel ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Bülent Ergezer, Ahmet Abakay, Pelin Taşdemir ve Ülkü Ekren, MYK'dan istifa etti.

İstifa eden parti yöneticileri yaptıkları ortak açıklamada, Genel Başkan Hüseyin Ergün'ün, seçildiği günden bu yana partinin tüzük, program ve geleneklerine aykırı davranışlar sergilediğini ve tartışma yaratan bu tutumunu uyarılara rağmen sürdürdüğünü ileri sürdüler.

Genel Başkan Ergün'ün, "SHP çatısı altında solda birlik çalışmaları" hakkında MYK ve parti kurullarına açık bilgi vermediği savunulan açıklamada, "Kurultayımızda alınan kararın öngördüğü, 'SHP çatısı altında' şartı unutulmuş, partimiz kendi gündemini parti içi örgütlenme çalışmalarını bir yana bırakarak bir başka partinin kurulması çalışmalarına dahil edilmiştir" denildi.

Açıklamada, "SHP, kuruluşundan bu yana solda buluşmanın sürekli savunucusu olmuş, bunun için çaba göstermiş, bedel ödemiştir. Bundan sonra da sol birliğin adresi ve savunucusu olacağından kimsenin kuşkusu olmamalıdır. şüphesiz ki solda büyük buluşmadan anlaşılması gereken partimizin bir gruba peşkeş çekilmesi olamaz. Partimizi bir gruba yamama, kurulacak yeni bir partinin kurucu unsuru yaparak yok etme niyetinin önünde durduk, bundan sonra da Parti Meclisi üyesi olarak bu mücadelemize devam edeceğiz. Ancak Sayın Genel Başkan'la aynı kurulda çalışmamız, giderek yaşanan olumsuzluklara destek anlamına geleceğinden MYK üyeliğinden istifa ediyoruz" ifadelerine yer verildi.
Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow