Sinan Oğan kimdir? Eşi Gökçen Oğan kaç yaşında? Sinan Oğan hangi partiden aday? Sinan Oğan nereli?

Sinan Oğan kimdir? Eşi Gökçen Oğan kaç yaşında? Sinan Oğan hangi partiden aday? Sinan Oğan nereli?

Sinan Oğan kimdir? Eşi Gökçen Oğan kaç yaşında? Sinan Oğan hangi partiden aday? Sinan Oğan nereli?

Sinan Oğan, Ata İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı olarak dikkat çekiyor. 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adaylarının da yaşamları merak ediliyor. Sinan Oğan, 2023 seçimleri öncesinde 100 bin imza toplayarak Cumhurbaşkanı adayı olmaya hak kazanmıştı. ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı olan Sinan Oğan seçimi 3. tamamlamıştı. Peki, Sinan Oğan kimdir? ATA İttifakı adayı Sinan Oğan kaç yaşında ve nereli?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1969 yılında Iğdır'da doğan Sinan Oğan, Türk stratejik araştırmacı ve siyasetçidir. Gökçen Oğan ile evli olan Sinan Oğan'ın yaşamı merak ediliyor. İşte Sinan Oğan'a dair bilgiler...

Sinan Oğan kimdir?

2011 Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Iğdır milletvekili seçilerek meclise girdi. 2015 yılında MHP'den ihraç edildi, fakat açtığı davayı kazanarak partiye geri döndü. 2017 yılında üç MHP milletvekili ile birlikte tekrar ihraç edildi. 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi için ATA İttifakı tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterildi.


Sinan Oğan, 14 Mart 1969 tarihinde Azerbaycan Türkü bir ailenin çocuğu olarak Iğdır'ın Melekli beldesinde doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olup yüksek lisans çalışmasını aynı üniversitede tamamlamıştır. Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesinde (MGİMO) doktora çalışmasını tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nde araştırma görevlisi, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesinde öğretim görevlisi ve dekan yardımcısı olarak görev yaptı. 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasından önce Ebulfez Elçibey ile görüşme gerçekleştirdi ve Azerbaycan'ın bağımsızlığı sonrasında bir süre Elçibey'in Cumhurbaşkanlığı ofisinde çalıştı.1992-2000 yılları arasında TİKA Azerbaycan Temsilcisi oldu. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası başkanlığı yaptı. Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi'ni (TÜRKSAM) kurdu ve başkanlığını yaptı.

Sinan Oğan kimdir Eşi Gökçen Oğan kaç yaşında Sinan Oğan hangi partiden aday Sinan Oğan nereli


TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu'nda Avrasya'ya Bakış isimli dış politika içerikli bir haftalık programın yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmıştır. Metzamor Nükleer Santrali'nin kapatılmasına yönelik faaliyetleri koordine eden bir “sivil girişim” kurmuş ve koordinatörlüğünü yapmaktadır. Yayımlanmış 3 kitabı ve 500'den fazla makalesi bulunmaktadır.

2011 Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Iğdır milletvekili seçilmiştir. Türkiye-Arnavutluk ve Türkiye-Nijer Parlamentolararası Dostluk Grupları üyesi ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Genel Sekreteri'dir. 26 Ağustos 2015 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden ihraç edildi. Bunun ardından açtığı davayı kazanarak 2 Kasım 2015 tarihinde ihraç edildiği MHP'ye geri döndü. 10 Mart 2017 tarihinde Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan ile birlikte MHP'den tekrar ihraç edildi.

11 Mart 2023 tarihinde Sinan Oğan, 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi için ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı. Aday olmak için gerekli 100.000 imzayı 26 Mart 2023 tarihinde tamamladı.Gökçen Oğan kimdir?

Sinan Oğan'ın eşi Gökçen Oğan, Ankara'da dünyaya geldi. Aslen Ankaralı olan Oğan ilkokul eğitiminin ardından Çankaya'da bulunan Fatoş Abla Koleji'nde eğitim gördü. Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdi.

Gökçe Oğan, üniversite eğitiminin ardından yüksek lisans çalışmalarında bulundu. ''Şanghay işbirliği örgütü ve bölgesel işbirliği girişimleri' isimli teziyle yüksek lisansını bitirdi. Ardından Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde (ASAM) çalışmaya başladı.

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde orta asya uzmanı olarak görev aldı. Birçok araştırma merkezinin avrasya danışmanlığını yaptı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber