Sokağa çıkma yasağı genelgesi 18 Nisan: Yasak ne zaman bitecek?

Sokağa çıkma yasağı genelgesi 18 Nisan: Yasak ne zaman bitecek?

Corona virüsü önlemleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın ne zaman biteceği ve yasak süresince hangi kurum ve kuruluşların açık olacağını merak edenler ise İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 18 Nisan sokağa çıkma yasağı genelgesi ile ilgili detayları merak ediyor. Peki, bugün market, fırın ve eczaneler açık mı? İşte, sokağa çıkma yasağı genelgesi…

Corona virüsü tedbirleri kapsamında geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonu yani bugün sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bugün açık olan kurum ve kuruluşları merak edenler ve “Sokağa çıkma yasağı ne zaman saat kaçta bitecek?” sorularının cevabını araştıranlar ise İçişleri Bakanlığı Sokağa Çıkma yasağı genelgesi ile ilgili detayları merak ediyor. Peki, bugün fırınlar, eczaneler ve marketler açık mı? İşte, 18 Nisan sokağa çıkma yasağı genelgesi…

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Sokağa çıkma yasağı 17 Nisan saat 24.00 ve 19 Nisan saat 24.00 arasında iki gün yani 48 saat süreyle 30 büyükşehir ve Zonguldak ilimizde uygulanıyor. Yani sokağa çıkma yasağı 19 Nisan Pazar günü gece saat 24.00’te sona erecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GENELGESİ

Sokağa çıkma yasağı süresince yani bugün 18 Nisan Cumartesi günü fırınlar, eczaneler ve marketler açık olacak mı? Merak edilen soru İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 18 Nisan sokağa çıkma yasağı genelgesinde cevabını buldu. Hemen belirtelim ki bugün fırın ve eczaneler açık olacak. Ancak, marketler kapalı olacak.

İşte, 18 Nisan sokağa çıkma yasağı genelgesi:

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 17.04.2020 tarihi saat 24.00 ile 19.04.2020 tarihi saat 24.00 arasında (hafta sonu) büyükşehir statüsündeki 30 il (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları uygulanacak sokağa çıkma yasağı ile ilgili bir genelge gönderdi.

Genelgeye göre, hafta sonu ekmek üretiminin yapıldığı fırınlar ile kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları ile eczaneler açık olacak.

Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler sokağa çıkma yasağı sırasında açık olacak.

Kamu güvenliğinin sağlanması ile acil çağrı merkezleri, AFAD ve Kızılay ile Vefa Sosyal Destek Birimleri'nde görevli olanlar yasaktan muaf olacak.

Tarımsal üretimin devamlılığı için gerekli ekim-dikim, sulama-ilaçlama faaliyetleri kapsamında izin verilenler yasaktan muaf olacak.

Ekmek dağıtımının düzenli olması amacıyla vali ve kaymakamların başkanlığında oluşacak komisyon tarafından, her mahalle için dağıtım planı yapılacak.

Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu düzeninin tesisi amacıyla, kamu görevlilerinin toplu ulaşımlarını teminen belediyelerce tedbir alınacak.

Gazeteler, sadece gazete şirketlerinin araçları, tespit edilecek içme suyu dağıtım bayileri ve Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla dağıtılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS