hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Soma Holding önünde eylem

  Soma Holding önünde eylem
  expand

  Soma Dayanışması üyesi bir grup, bugün görülen Soma faciası davasının gerginlik nedeniyle 15 Nisan'a ertelenmesini protesto etmek için Soma Holding binası önünde eylem yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Soma Dayanışması üyesi yaklaşık 50 kişilik grup, Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren 301 işçinin ölümünde kusurları bulunduğu gerekçesiyle 8'i tutuklu 45 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasında yaşanan gerginlik nedeniyle davanın 15 Nisan'a ertelenmesini protesto etmek için akşam saatlerinde Levent'te bulunan Soma Holding binası önünde toplandı.

  "Soma için adalet" yazılı pankart açan grup, daha sonra basın açıklaması yaptı.

  Açıklamada, şöyle denildi: "İş cinayetlerini ve madenlerdeki işçi ölümlerini gündeme taşıyan büyük faciadan beri, madenlerde ve diğer sektörlerde iş cinayetleri hiç azalmadı. İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi'nin yayınladığı aylık raporlara göre, her ay 120 kişinin öldüğü bir savaştayız adeta. Bizi madenlerde, atölyelerde ve ofislerde 'Haydi haydi sistemine' ikna etmek için devlet ve işverenler tarafından açılmış bir savaştayız. Madenlerde ve riskli işyerlerinde güvenlik önlemleri alınmıyor, etkin kamu denetimi yapılmıyor, oluşan haklar verilmiyor; üretim baskısı ve dayıbaşlılık ve 'Haydi haydi sistemi' devam ediyor, ücretler dahi artmıyor. Bir anlamda, Soma'daki ölümü göstererek, herkesi ofislerde, plazalarda, atölyelerde ve tüm işyerlerinde çalışma tahribatının sıtmasına razı ediyorlar. Bizler Soma'daki kardeşlerimizin acısını umursamadığınız, haklarını vermediğiniz, sorumluları cezalandırmadığınız, hatta mahkemeye bile getirmediğiniz için toplandık."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Soma davası ertelendi

  Basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

  Eylem sırasında, holding binası çevresinde Çevik Kuvvet ekipleri ve bir TOMA ile önlem alındı.  

  KADIKÖY'DE SOMA EYLEMİ

  Bu arada Boğa Heykeli önünde toplanan İstanbul Soma Dayanışması üyesi bir grup, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma'daki maden kazasını protesto etti.

  Kadıköy Altıyol'daki Boğa Heykeli önünde toplanan İstanbul Soma Dayanışması üyesi grup, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma maden kazası ile ilgili “Somayı unutma, unutturma" başlıklı etkinlik düzenledi.

  Meydana ölen madencilerin isimlerinin yazılı olduğu pankart asılırken, “Soma" yazılı mumlar yakıldı. Ayrıca, işçi kasklarının yanına karanfil bırakıldı. Çeşitli sloganlar atan grup adına, İstanbul Soma Dayanışması'ndan Tuğçe Nomanoğlu basın açıklamasını okudu.

  Açıklamada, “Türkiye'de, insan yaşamının her şeyin üstünde olmasının yolu, Soma'yı unutmamaktan geçiyor. Soma'yı unutmamak, aradan geçen 1 yıla ve verilen onca söze rağmen, Soma'da ve tüm madenlerde değişmeyenleri değiştirmekten geçiyor. Bugün Soma katliamının davası görüldü. Aradan neredeyse 1 yıl geçmesine rağmen, adalet sürecini bu kadar süre askıya alan devlet ve hükümet, yargılanacak katilleri mahkemeye getirmeyerek korudu. Bugün mahkeme için barikatlarla halkı engelleyerek ve adliye dışında bekleyen madenci yakınları ile dava takipçilerine şiddet uygulayarak adaleti bir kez daha katlettiler" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Açıklamanın ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow