Soma için İstanbul'dan Soma'ya yürüyorlar

Soma için İstanbul'dan Soma'ya yürüyorlar

Soma için İstanbul'dan Soma'ya yürüyorlar

"İşçi katillerinin üstüne yürüyoruz" sloganıyla İstanbul’dan Soma’ya yürüme kararı alan Halkevleri üyeleri Yalova’ya ulaştı. 13 Mayıs’ta İstanbul Kadıköy’den yürümeye başlayan Halkevleri üyeleri Soma’da yaşananları ve hükümeti protesto ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Soma faciasının yıldönümü nedeniyle İstanbul Kadıköy’den Soma’ya yürüyüş gerçekleştiren Halkevleri üyesi grup, Kocaeli’nin ardından Yalova’da mola verdi. Yalova Eğitim Sen üyeleri tarafından karşılanan Halkevleri üyeleri Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Beyoğlu'nda Soma yürüyüşü

İlahiyat fakültesi dekanı: "Mafya hesaplaşmasında da ölebilirlerdi"

"Soma’nın suçlusu AKP iktidarıdır"

Soma sloganları atan grup adına Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay açıklama yaptı. Günay, açıklamasında, şunları kaydetti:

“1 yıldan beri, Soma’da ölen 301 insanımızın failleri cezalandırılmadı. Eğer böyle giderse bundan sonra da cezalandırılacağına dair olumlu bir ibare yok. Yani bu demek oluyor ki bu ülkede 301 insanın ölümünden sorumlu olabilirsiniz ama yargılanmaz ve ceza almazsınız. Geçtiğimiz günlerde Soma’da gerçekleştirilen mahkeme göstermeliktir. Bu katliamın sorumlusu AKP hükümetinin bakanlarıdır, iktidardır. Kamu görevlileri, şirketin sahipleri hakkında bir soruşturma yoktur. Bu yüzden Soma’da şu anda adalet yoktur. 301 işçinin ailesinin, çocuklarının, annelerinin, babalarının yürekleri bu yüzden daha da yanmaktadır. Bizim talebimiz Soma’da adalet talebidir. Bu ülkenin hiçbir vatandaşımızın iş kazasında ölmesini istemiyoruz. 10 yılda 15 bin insanımızı iş kazasında katlettiler. Kaza dediler, kader dediler, fıtrat dediler. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu iktidar sadece işçiyi katletmiyor. Kendisi gibi düşünmeyen kim varsa ona da düşman."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber