hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Alper Gezeravcı Türkiye'de: "Bu sadece bir başlangıçtı"

  Türkiye'nin ilk insanlı uzay misyonu tamamlandı. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'yı taşıyan uçak Ankara'ya indi. Gezeravcı, Esenboğa Havalimanı'nda çiçeklerle karşılandı. Karşılamanın ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile birlikte basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gezeravcı, hedeflere erişebilmenin mutluluğu ile yurda dönüş yaptığını açıklayarak, "Bu sadece bir başlangıçtı. Bir yere varış hikayesi değildi" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı yurda döndü. Gezeravcı’yı taşıyan uçak Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi.

  Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) gerçekleştirdiği 13 deney ile birlikte Türkiye'nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu tamamlayan Alper Gezeravcı, Ankara'da Esenboğa Havalimanı'nda çiçeklerle karşılandı.

  Alper Gezeravcı Türkiyede: Bu sadece bir başlangıçtı

  Gezeravcı'yı havalimanında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır karşıladı.

  13 çocuk, apronda Gezeravcı'ya çiçek takdim etti. Gezeravcı da Uluslararası Uzay İstasyonu'na giderken yanında götürdüğü 13 Türk bayrağını tek tek sohbet ederek çocuklara verdi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karşılama töreninin ardından Bakan Kacır ve Gezeravcı, basın toplantısında kameraların karşısına geçti.

  Alper Gezeravcı Türkiyede: Bu sadece bir başlangıçtı

  Bakan Kacır, konuşmasında şunları kaydetti:

  Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, ülkemizin ilk insanlı bilim misyonunu gerçekleştirdi. Önce dünyaya bugün de ülkemize döndü. Sizlerin huzunda bir kez daha Gezeravcı'ya vatanına hoşgeldin diyorum. Milli Uzay Programımızdan biri olan insanlı ilk bilim misyonumuz Türk milleti için mutluluk ve iftihar kaynağı olmuştur. Astronotumuz Gezeravcı, 19 Ocak'ta fırlatma ile başlayan, 36 saatliik yolculuk süresinin ardından vardığı Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 18 gün devam eden ve 47 saatlik dönüş yolculuğunun ardından 9 Şubat 2024 tarihinde dünyaya varış ile tamamlanan bilim misyonunu başarıyla gerçekleştirdi.

  Misyon kapsamında Türk bilim insanlarının hazırladığı 13 bilimsel deney, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki laboratuvar alt yapısında mikro yerçekimi koşullarında başarıyla tamamlandı. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ülkemizde ve dünyanın farklı ülkelerinde bulunan bilim insanları Türkiye'nin bilimsel araştırmaları gerçekleştirme çaba ve kapasitesini bu misyon vesilesiyle takip etme imkanına sahip oldular. Bilime ve bilimsel araştırmalara en üst düzeyde değer vermeye devam edeceğiz.

  Alper Gezeravcı Türkiyede: Bu sadece bir başlangıçtı

  Gezeravcı ise şu açıklamaları yaptı:

  "HEDEFLERE ERİŞEBİLMİŞ OLMANIN MUTLULUĞU İLE ÜLKEME DÖNDÜM"

  "Maneviyatı yüksek olan bir ülkenin içten samimi insanlarıyla Türk vatandaşlarıyla tekrar bir araya gelmek bu yolculuğun en güzel sonlanan kısmıydı. Ben görevin ilk başlangıç anından itibaren konulan hedef, bugüne kadar hayallerimizin sınırını teşkil eden gökyüzündeki gözümüzle görebildiğimiz sınırları bertaraf eden hedeflere erişebilmiş olmanın mutluluğu ile ülkeme döndüm.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu hedefin gerçekleştirilmesinde bana düşen sorumluluk ülkenin bugüne kadar bana sağlamış olduğu eğitimle, bana kazandırmış olduğu kabiliyetlerle ülkeme borçlu olduğum bütün bu imkanları seferber ederek gerçekleştirdiğimiz görevin gerisinde, görevin hazırlık sürecinde bugünlere kadar gelmesini sağlayan öncelikle ortaya koymuş olduğu güçlü irade ile Sayın Cumhurbaşkanımız, devletimizin bütün kurumları, görevin icrası sürecinde bir çarkın mükemmel işleyen dişlileri gibi hiçbir aksaklığa mahal vermeksizin hazırlık sürecini çok kolay hale getiren ve görevin icrasında hiçbir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde bütün hazırlık sürecini yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Türkiye Uzay Ajansı'mız ve TÜBİTAK'ın değerli çalışanlarına minnettar olduğumu ifade etmek isterim.

  Bu görev Türk astronot ve bilim misyonu adı altında gerçekleşti. Astronot olarak Türkiye'nin ilk astronotu olarak geleceğimizin teminatı az önce karşılaştığımız sevgili kardeşlerimize orada gerçekleştirdiğimiz her bir deneyi temsil eden birer bayrağı elden teslim ederek bundan sonra başlayan kutlu yolculuğumuzun bayrak değişimini gerçekleştirmiş olduk."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alper Gezeravcı Türkiyede: Bu sadece bir başlangıçtı

  GEZERAVCI: "BU SADECE BİR BAŞLANGIÇTI"

  "Sayın Bakanımızın da çok güçlü bir irade ile ifade ettiği şekilde bu sadece bir başlangıçtı. Bir yere varış hikayesi değildi. Devletimizin güçlü iradesini sadece burada bizler değil görevin icrası sırasında hazırlık yaptığımız yurt dışındaki farklı kurumların bileşenleri, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki hazırlık sürecimizi gözlemleme imkanı bulmayan ama orada gerçekleştirdiğimiz deneyleri birebir bizle birlikte icra aşamasında vakıf olan ve hayranlıklarını yaptığımız işleri gönülden tebriklerini dile getiren insanların duygularıyla geriye döndüm.

  Ülkemin bu alanda ortaya koymuş olduğu geçmişimizle bu noktada yapmış olduğumuz hiçbir görev olmamasına rağmen, ilk görevimizin başarıyla sonuçlanmasından dolayı en içten samimi tebriklerini dile getiren ve bu konuda attığımız adımın ataretin güçlülüğünü gözlemleyerek dile getiren insanların bize yüklemiş olduğu mutlulukla geri döndüm ülkeme. Ben ülkemin bu konuda atmış olduğu adımın ve geleceğe yönelik koymuş olduğu hedeflerin güçlü duruşu noktasında görevi icra eden bir kişi olarak değil Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olarak yurt dışındaki basın yayın kanallarında ülkemize ilişkin gurur verici ifadelerden ve yorumlardan almış olduğum ilk iznelimlerle müthiş bir şekilde gururlanmış bir şekilde ülkeme döndüm."

  "TÜRKİYE'DEKİ HER HANENİN İÇERİSİNDEN BİRER ÇOCUĞUN BAŞARISI"

  "İnşallah bundan sonra çok daha büyük ataletle büyüyerek devam edecek. Çok daha ileri noktalara gidecek. Dünyanın bugüne kadar paylaşmış olduğu, bizim de ülke olarak fazlasıyla hak etmiş olduğumuz uzaydaki yerimizi bu ekosistemde fayda sağlayacak pay alacak şekilde adımların atılacağını çok kısa süre içinde göreceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın bugüne kadar eksik olan tek şeyimiz damarlarımızda dolaşan asil kanın bize vermiş olduğu o yüksek potansiyeli sadece farkında olamayımışımızdı. Devletimizin attığı güçlü adımla özgüvenimizi ayağa kaldırdık.

  Tüm vatandaşlarımıza her aileden birer ferdin bizimle birlikte oraya gittiğini hissettiğimi dile getiriyorum. Bu başarı bireysel bir başarı değil, bu başarı Türkiye'deki her hanenin içerisinden birer çocuğun başarısıdır."

  Bir öğrencinin, "Yaptığınız deneyler sonucunda gelecekte bizi nasıl bir teknoloji, nasıl bir dünya bekliyor" sorusunu Gezeravcı, şöyle yanıtladı;

  "Sadece oradaki 14 günlük süre planlı olan 14 günlük daha sonra 20 güne uzayan süreç içinde yapmış olduğumuz deneyler değil, bunun öncesinde bizi bu sürece hazırlayan bilim insanlarımızın hazırlık süreci de bundan sonra sonuç aşamasına giden sürede büyük bir projenin gerçekleştirme sürecini aslında şu anda şahitlik ediyoruz. Sizler bu başlatılmış olan projelerin devam eden adımlarının parlayan yıldızısınız. Bundan sonra artık okullarınızda şu anda değerli öğretmenlerimizin size minik deney setleriyle göstermiş olduğu o kabiliyetlerinizi sergileyebileceğiniz küçük denemelerin aslında ne tür büyük alanlara erişebileceği noktasında sadece birer ilk izlenime sahip oldunuz. Bundan sonra o bilim insanlarımızın yapılmak gerçekleştirilmek üzere bana teslim etmiş olduğu deneylerin bütün hazırlık süreçlerine sizler imza atacaksınız. Yolunuz bahtınız şimdiden açık olsun."

  "BUNDAN SONRA ATILACAK ADIMLARI DA BEN DE MUTLULUKLA BEKLİYOR OLACAĞIM"

  "Türkiye'nin uzay çalışmalarının içinde bundan sonra sizi nerede göreceğiz?" sorusuna Gezeravcı, şöyle cevap verdi:

  Benim odaklandığım husus sadece icra edilen bu 20 günlük sürenin içindeki görevler değildi. Beni son derece mutlu eden husus şu; Tarihimizde bu alanda herhangi bir görev yapmamış olmamıza rağmen hazırlık sürecinden itibaren görevin sonlandığı bu noktaya kadar bu derece mükemmel bir ahenk içerisinde kurumlarımızın müthiş sinerjisi içinde harika bir hazırlık süreci geçirdik. Bu alanda konulmuş 10 tane ana hedeften biriydi bu. Eş zamanlı olarak bütün hedeflere ilerleme noktasında çok ciddi adımlar atılıyor. Devletimizin bu noktada bizlere enjekte ettiği o özgüveni biz damarlarımızda hissettik. Kurumlarımızın da telkin ettiği bu gücü ve kuvveti hazırlık sürecinde sonuna kadar hissettik. Benim için önemli olan buydu. Bu sadece 20 güne odaklanan bir çalışma ya da bir tane bireyin orada başardığı husus değil. Ben görevi icra eden bir kişi değil Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olarak devletimimin gücünü, devletimin kararlılığını ve devletimin hedef koyduğu bir noktaya erişme noktasındaki o güçlü duruşunu hisseden bir vatandaş olarak buraya geri döndüm. Bunun mutluluğu ve gururu ile bundan sonra atılacak adımları da ben de mutlulukla bekliyor olacağım.

  Bakan Kacır, Gezeravcı'nın 81 ilde gençlerle buluşacağını söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow