Bakan Güler'den Yunanistan mesajı: Olumlu havanın devamına yönelik gayretimiz devam ediyor

Bakan Güler'den Yunanistan mesajı: Olumlu havanın devamına yönelik gayretimiz devam ediyor

Bakan Güler'den Yunanistan mesajı: Olumlu havanın devamına yönelik gayretimiz devam ediyor

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devamına yönelik gayretlerimiz de devam etmektedir. Amacımız Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunlarımızı uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine ve müttefiklik ruhuna uygun bir şekilde çözüme kavuşturmaktır” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gaziler Günü dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen törende konuşan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Gaziler Günü”nün vatana adanmışlığın abideleşen sembolü kahraman gazilerin şeref ve şan günü olduğunu ifade etti.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “gazi”lik unvanı ve “mareşal” rütbesi verilişinin de 102’nci yıl dönümü olduğunu belirten Bakan Güler, asil millet için en yüce ünvanlar olan şehitlik ve gaziliğin hiçbir maddi değer, dünyevi payeyle ölçülemeyecek derecede büyük bir şeref olduğunu söyledi.

Gazilere hitap eden Güler, “Göğsünüzü siper ederek yazdığınız kahramanlık destanları hiçbir zaman unutulmayacak, asil milletimizin hafızasında sonsuza dek yaşayacaktır. Sizlere daima minnettarız. Fedakarlıklarınızın hiçbir karşılığının olmadığının da bilincindeyiz. Ne yaparsak yapalım hakkınızı ödeyemeyecek olsak da Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak her zaman vefa ve minnet duygularıyla sizlerin ve çok kıymetli ailelerinizin yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“KIBRISLI KARDEŞLERİMİZİN ÇIKARLARINI DESTEKLİYORUZ”

Balkanlar'dan Orta Asya’ya, Kafkaslar'dan Afrika’ya tüm dünyada gerilim ve çatışmaların yaşandığını, buna bağlı olarak Türkiye’ye yönelik risk ve tehdit yelpazesinin giderek genişlediği bir dönemden geçildiğine dikkati çeken Güler, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya konulan etkili ve önleyici politikalar ile savunma ve güvenliğine yönelik her türlü tedbiri alırken, risk ve tehditleri bertaraf etme noktasındaki gücünü de en üst seviyeye çıkarmıştır” diye konuştu.
Türkiye’nin yürütülen etkin diplomasi sayesinde küresel barış ve istikrarın sağlanmasında vazgeçilmez bir aktör haline geldiğini ifade eden Güler, bu süreçte TSK’nın da kritik görevler üstlendiğini, son bir asrın en yoğun, en etkili faaliyetlerini icra ettiğini belirtti.

TERÖRLE MÜCADELE MESAJI

Mehmetçiğin bir yandan hudutların güvenliğini sağlarken, aynı zamanda yurt içinde ve sınır ötesinde terörle mücadelede de büyük başarılar kazandığını, şanlı tarihine yaraşır destanlar yazmaya devam ettiğini dile getiren Bakan Güler, şunları söyledi:
“Terörle mücadelemize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla ve tavizsiz bir şekilde devam edeceğiz. Terörle mücadelede elde ettiğimiz büyük başarıların yanı sıra mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasına yönelik faaliyetlerimizi de büyük bir şevk ve gayretle sürdürüyoruz. Bu çerçevede milli meselemiz olan Kıbrıs’ta da garanti ve ittifak antlaşmaları kapsamında bulunuyor, Kıbrıslı kardeşlerimizin meşru çıkarlarını her koşulda destekliyoruz. Kıbrıslı kardeşlerimizin kazanılmış hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi, bizler için olmazsa olmazdır.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YUNANİSTAN İLİŞKİLERİ

Yunanistan ile son dönemde yaşanan gelişmelere de değinen Güler, “Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devamına yönelik gayretlerimiz de devam etmektedir. Amacımız Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunlarımızı uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine ve müttefiklik ruhuna uygun bir şekilde çözüme kavuşturmaktır” dedi.

"AZERBAYCAN'IN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

Kafkasya’daki istikrara da büyük önem verdiklerini aktaran Güler, “Bölgede bir an evvel kalıcı barışın tesis edilmesi için büyük gayret sarf ediyor, can kardeşimiz Azerbaycan’ı ‘iki devlet, tek millet’ anlayışıyla desteklemeye devam ediyoruz. Nasıl ki Kafkas İslam Ordusu, bundan 105 yıl önce bugün Bakü’yü işgalden kurtararak kardeşlerinin yanında olduysa, aynı anlayışla Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdüreceğiz” açıklamalarında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TAHIL ANLAŞMASI

Birçok coğrafyada da bölge ve dünya barışına katkı sağlamaya devam ettiklerini belirten Güler, “Sayın Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle ülkemizin koordinasyonunda hayata geçirilen ve etkinliğiyle tahıl krizinin aşılmasına büyük katkı sağlayan Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın yeniden aktif hale gelmesi için yapıcı girişimlerimizi sürdürüyoruz. Temennimiz makul bir yaklaşımla inisiyatifin tekrar uygulamaya geçmesi ve esas olarak da iki komşumuz arasındaki bu savaşın bir an önce son bulmasıdır” diye konuştu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber