hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA: Bakan Şimşek'ten 'mali disiplin' mesajı: Kalıcı bozulmalara geçit vermeyeceğiz

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAK DHA

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Önümüzdeki dönemde bütçe açığını kontrol altına alarak, mali disiplini yeniden tesis etmek suretiyle kamu maliyesi göstergelerinde kalıcı bozulmalara geçit vermeyeceğiz. Bunun için gerekli tedbirleri alıyoruz. Para politikası ile maliye politikası arasındaki uyumu pekiştirerek Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelesine destek vereceğiz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Şimşek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "2023 yılında 15,9 milyon emeklimizi ve 4,9 milyon kamu çalışanımızı etkileyen önemli iyileştirmeler yaptık. Aylık ve ücretlerinde enflasyonun oldukça üzerinde artışlar yaparak refah seviyelerini yükselttik. 2022 yıl sonuna göre en düşük memur maaşını yüzde yüzde 141,8, en düşük emekli aylığını ise yüzde 114,3 oranında artırdık. Önümüzdeki dönemde bütçe açığını kontrol altına alarak mali disiplini yeniden tesis etmek suretiyle kamu maliyesi göstergelerinde kalıcı bozulmalara geçit vermeyeceğiz.  Bunun için gerekli tedbirleri alıyoruz. Para politikası ile maliye politikası arasındaki uyumu pekiştirerek Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelesine destek vereceğiz. Cari açığı azaltacak adımları atarak ülkemizin risk primini de düşüreceğiz" ifadelerini kullandı.

  'DEPREM KAYNAKLI HARCAMALAR 761,7 MİLYAR TL'

  Şimşek ayrıca, deprem felaketinden etkilenen vatandaşların yaralarını sardıklarını belirterek, "Bu yıl deprem kaynaklı harcamaların 761,7 milyar TL'ye (milli gelire oran olarak yüzde 3,1) ulaşmasını bekliyoruz. Bu çerçevede deprem bölgesinde 179 bin konutun inşasına başlandı. Yaklaşık bir yılda 319 bin konutu depremzedelere teslim etmeyi planlıyoruz. Mecliste görüşülmekte olan Milli Dayanışma Paketi, depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmayı hedeflemektedir. Söz konusu düzenlemeler ayrıca dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir" ifadelerine yer verdi. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow