Son dakika... Büyükelçiler kararnamesi belli oldu

Son dakika... Büyükelçiler kararnamesi belli oldu

Dışişleri Bakanlığı'nda yaz dönemi kararnamesiyle çeşitli ülke ve merkezlere atanan bazı büyükelçiler belli oldu. Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı, Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan olurken, Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Ahmet Gün ise BM Daimi Temsilcisi oldu.

Yeni büyükelçiler kararnamesi belli oldu. Ahmet Muhtar Gün, BM Daimi Temsilcisi olarak atanırken,  Murat Mercan ise Tokyo Büyükelçiliği görevine getirildi. 1999'da başörtüsü nedeniyle TBMM'den olaylı bir şekilde çıkarıldıktan sonra vekilliği düşürülen Merve Kavakçı ise Kuala Lumpur Büyükelçiliği'ne getirildi.


Yeni Büyükelçiler Kararnamesi'yle göreve başlayacak isimler şöyle: 


La Paz Büyükelçisi Serap Özcoşkun, Bahreyn Büyükelçisi Kemal Demirciler, Seul Büyükelçisi Ersin Erçin, Tokyo  Büyükelçisi Murat Mercan, Malabo Büyükelçisi Şebnem Cenk, İslamabad Büyükelçisi Mustafa Yurdakul, Tiflis Büyükelçisi Ceren Yazgan, Valetta  Büyükelçisi Başak Türkoğlu, Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Kabil Büyükelçisi Oğuzhan Ertuğrul, BMTT Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün, Libreville Büyükelçisi  Süphan Erkula, Stokholm Büyükelçisi Emre Yunt  Büyükelçisi, Brüksel Büyükelçisi Levent Gümrükçü,Guetemala Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Santa Domingo Büyükelçisi Ela Görkem, Budapeşte Büyükelçisi Akif Oktay, Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı. 


Merve Kavakçı kimdir?


Fazilet Partisi'nden 18 Nisan 1999 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak seçildi. 2 Mayıs 1999'da TBMM'de and içme törenine başörtülü gelince meclisten çıkartıldı. Bakanlar kurulu kararıyla ABD vatandaşı olduğunu bildirmediği için vatandaşlıktan çıkartıldı. 1999 yılında ABD'ye yerleşti. Halen Washington'da George Washington Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Merve Kavakçı yeniden T.C. kimliğine kavuşmuştu.


Ayrıntılar Geliyor...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS