hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya hafife alınacak bir ülke değil

  SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya hafife alınacak bir ülke değil
  expand

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan dün Bosna Hersek ile imzalanan 'kimlikle seyahat' anlaşmasının bugün Sırbistan ile de imzalandığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan buradaki konuşmasının ardından Türkiye-Sırbistan iş formunda açıklamalarda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

  Sayın Cumhurbaşkanı, değerli heyet üyeleri sizleri en kalbi duygularla selamlıyoruz. Değerli dostum Vucic'e ev sahipliği için sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum.

  Az önce kendisiyle son derece verimli görüşmeler gerçekleştirdik. İlişkilerimizi kapsamlı şekilde ele aldık. Önümüzdeki dönemde atacağımız adımları değerlendirdik. Fikir alışverişinde bulunduk. Mükemmel düzeydeki ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Kimlikle seyahat konusunda imzalanan protokol ilişkilerimizi daha iyi boyuta taşıyacaktır.

  Hem sayı yükselecek, sayının yükselmesiyle kalmayacak iş adamlarımız karşılıklı olarak seyahatleri çok daha kolaylıkla gerçekleştireceklerdir.

  Sırbistan karşılıklı olarak kimlikle seyahatin mümkün hale geldiği 6'ncı ülke olacak. Bosna Hersek'te de ilk adımı attık. Bununla ilgili imzalar atılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ticaret hacmimiz istikrarlı artış eğilimini salgın koşullarına rağmen sürdürdü. Sayın Cumhurbaşkanı ile iştirak edeceğimiz Türkiye-Sırbistan İş Forumu bu irademizin göstergesidir. Müteşebbislerimize verdikleri desteklerinden dolayı Vucic'e teşekkür ediyorum. Yapımı tamamlanan devlet yolu da Sayın Vucic'in vizyoner yaklaşımının eseridir. Ortak mirasımız Bayraklı Cami'nin restorasyonuna en kısa zamanda başlayacağız.

  SIRBİSTAN KOSOVA SORUNU

  Kosova ile uzlaşmaya varılmasından memnuniyet duyuyoruz. Başta plaka meselesi olmak üzere diğer sorunlu hususlarda da en kısa zamanda anlaşmaya varılmasını temenni ediyoruz. Sözlerime son verirken ziyaretimizin ülkelerimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. 

  AVRUPA'DA ENERJİ KRİZİ

  Her şeyden önce Türkiye olarak Rusya-Ukrayna arasında hep denge politikasını güttük. Bundan sonra yine de buna devam edeceğiz. Şu anda Batı'nın isim saymaya gerek yok, takındığı tavrı doğru bulmadığımı çok açık söyleyebilirim. Tahrik üzere kuralı bir politika güden batı var. Böyle bir savaşı tahrik üzere yürütmeye gayret ettiğiniz sürece netice almak da mümkün olmayacaktır.

  Bu savaşın kazananı var diyebilir miyiz? Bu savaşın kazananı yok ama kaybedeni çok. İşin parasal konusunu konuşmaya gerek yok. Parasal boyutuna girince birisi Ukrayna'ya şu kadar destek verdim diyor ama nerede bu para? Bu da sıkıntılı... Silahlar gönderildiği söyleniyor, ne kadar hurda varsa onları Ukrayna'ya gönderiyorlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ben bu işin Rusya veya Ukrayna galibidir diyemem ama bizim güttüğümüz politika bu savaş bir an evvel biter mi bitmez mi? Çok kısa sürede biteceğe benzemiyor. Rusya'yı hafife alanlara da söylüyorum, yanlış yapıyorsunuz. Rusya hafife alınacak bir ülke değil. Rusya doğal gazı kesti, fiyatlar Avrupa'da yükseldi. Herkes kara kara düşünüyor. Bunları daha önce niye düşünmediniz?

  Şu anda stoklar ne durumda diye bunun konuşulması yapılıyor. Burada tabi ki Rusya herkes ona saldırınca o da elindeki imkanlarını kullanacaktır. Temenni ediyoruz ki bir an önce neticeye varıp bu işi bitmek. Dünya barışı yeniden yakalamış olsun.

  SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya hafife alınacak bir ülke değil

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  7 MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’in ardından Balkan turunun ikinci durağı olan Sırbistan’da resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile baş başa görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra heyetler arası görüşmelerin ardından Türkiye ve Sırbistan arasında 7 mutabakat zaptı imzalandı.

  TÜRKİYE-SIRBİSTAN İŞ FORMU

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Sırbistan iş formunda yaptığı açıklamada "Karşılıklı turizm sayılarımız büyük bir ivme ile artıyor, bu yıl Türkiye'yi ziyaret edecek turist sayısının rekor kırarak 300 bine çıkmasını bekliyoruz. Kimlik ile seyahat yatırımların teşviki ve korunması gibi konularda toplam 7 anlaşmayı imzaladık." dedi. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow