hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tebrik mesajları

  Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğana tebrik mesajları
  expand

  28 Mayıs 2. tur Cumhurbaşkanlığı seçiminde, resmi olmayan sonuçlara göre seçmenlerin yüzde 52,16’sının oyunu alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dünyadan tebrik mesajları gelmeye devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu resmi olmayan sonuçlara göre kazanmasının ardından dünya liderlerinden tebrik mesajları gelmeye devam ediyor...

  İşte o mesajlar:

  ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan için tebrik mesaj yayınladı. Biden yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederiz. NATO müttefikleri olarak ikili meselelerde ve paylaşılan küresel zorluklarda birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum" ifadelerini kullandı.

  İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik ederek "NATO müttefikleri olarak artan ticaretten güvenlik tehditleriyle mücadeleye kadar ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliğini sürdürmeyi dört gözle bekliyorum" dedi.

  Donald Trump "Bu büyük ve hak edilmiş zaferinden ötürü Recep Tayyip Erdoğan'ı kutluyorum. Kendisini iyi tanırım, dostumdur. Ülkesini ve Türkiye’nin müthiş milletini ne kadar sevdiğini kendisinden öğrendim." dedi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gönderdiği mesajla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti.

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 13. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. Stoltenberg tebrik mesajında, “Yüksek Seçim Kurulu'nun geçici sonuçlarına göre göreve yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik ettim. Birlikte çalışmayı sürdürerek Temmuz'daki NATO Zirvesi'ne hazırlanmayı sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullandı.

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti. Scholz mesajında, "Ortak meselelerimizi yeni bir ivme ile ilerletmek istiyoruz" dedi.

  Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski paylaştığı Türkçe mesajında 'Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kutluyorum. Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı için işbirliğimizin geliştirilmesini ve ülkelerimizin yararına stratejik ortaklığımızın daha da güçlendirilmesini umuyoruz' ifadelerine yer verdi.

  Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani sosyal medya adresinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti.

  Al Sani 'Sevgili kardeşim Recep Tayyip Erdoğan, zaferinizi tebrik eder, yeni döneminizde başarılar ve kardeş Türk halkının ilerleme, refah ve iki ülke arasındaki güçlü ilişkiler açısından arzuladığını gerçekleştirmenizi dilerim. ülkeleri daha da geliştirmek ve büyümek için' ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erdoğan'ı tebrik eden Macaristan Başbakanı Orban Seçim zaferinin tartışmasız olduğunun altını çizdi.

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Recep Tayyip Erdoğan'ı zaferinden dolayı tebrik ederek, sabırsızlıkla Azerbaycan'a beklediğini söyledi.

  Libya Başbakanı Dibeybe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti.

  Özbekistan Cumhurbaşkanlığı sitesinde, "Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bugünkü cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki güvenilir ve tarihi zaferinden dolayı içtenlikle tebrik etti" ifadesi kullanıldı.

  Pakistan Başbakanı Sahbaz Şerif, "Sevgili kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı'na Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı en içten tebriklerimi sunuyorum. Siyaseti kamu hizmetine demirlemiş birkaç Dünya liderinden biridir. O, mazlum Müslümanlar için bir güç direği ve devredilemez hakları için ateşli bir ses olmuştur. Pakistan ve Türkiye arasındaki ikili ilişkiler, yukarı yönlü bir yörüngede kalmaya devam edecektir. İki halk arasındaki mükemmel kardeşlik doğrultusunda stratejik ortaklığımızı daha da derinleştirmek için onunla çalışmayı dört gözle bekliyorum." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KKTC Başbakanı Ünal Üstel, “Anavatan Türkiye’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucu hayırlı olsun. Güçlü ve istikrarlı bir Türkiye için Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın kazanması bizler açısından önemliydi. Sayın Cumhurbaşkanına yeni dönemde de başarılarının devamını diliyorum" dedi.

  KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu: “Anavatan Türkiye’mizin Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi Türk ulusunun Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta var olan güçlü duruşu için hayati önemdeydi.” dedi.

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, “Değerli kardeşim Recep Tayyip Erdoğan, sizi cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kazanmanızdan dolayı içten tebrik ederim“ ifadesini kullandı. Türkiye halkının Erdoğan’a yüksek güven duyduğunu ve sosyo-ekonomik kalkınmasını ve refahını artırmaya yönelik politikasını desteklediğini belirten Caparov, “Türkiye, açık, rekabetçi ve demokratik seçimlere örnek teşkil etti” dedi. Caparov, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerin stratejik ortaklık ve müttefiklik içinde gelişmeye devam edeceğinden emin olduğunu kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçimi kazanmasından dolayı kutlayarak, “Ülkelerimizi tarihi dostluk ve dayanışma bağları birleştiriyor. Bu kapsamlı işbirliği daha da geliştirilecektir” dedi.

  Somali Cumhurbaşkanlığı Ofisi de Türkçe mesaj paylaşarak Erdoğan'ı tebrik etti. Mesajda 'Tebrikler dost ve kardeş Türkiye' denildi.

  Filistin Başbakanı Shtayyeh, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seçim zaferinden dolayı tebrik etti

  İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim zaferinden dolayı tebrik mesajı yayımladı.

  Reisi mesajında, “Seçimler Türk milletinin Erdoğan’a olan güvenin devam ettiğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

  Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Twitter'dan Erdoğan'ı kutlayarak, "Kosova ve Türkiye arasındaki ortaklık güçlenerek devam etsin" dedi.

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etti. Garibaşvili, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi olmayan sonuçlara göre önde götürmesine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

  "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Gürcistan'ın büyük dostu Recep Tayyip Erdoğan'ı seçimlerdeki inandırıcı zaferinden ve yeniden ülke lideri seçilmesinden dolayı kutluyorum. Türk halkı fikrini net bir şekilde açıkladı ve biz de kutlamalarına katılıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan arasındaki dostane bağları ve stratejik ortaklığı daha da güçlendirmeye hazırız."

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Twitter hesabıncan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferine yönelik tebrik mesajı paylaştı. Macron paylaşımına, "Fransa ve Türkiye’nin birlikte üstesinden geleceği büyük sınamalar var. Avrupa’ya barışın geri gelmesi, Avrakdeniz İttifakımızın geleceği, Akdeniz denizi. Yeniden seçilmesi dolayısıyla tebriklerimi ilettiğim Başkan Erdoğan ile birlikte, ilerlemeye devam edeceğiz." notunu düştü.

  İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seçim başarısından dolayı tebrik etti.

  AB Konseyi Başkanı Charles Michel, geçici sonuçlara göre göreve yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti. Michel, yeniden birlikte çalışmak için sabırsızlandığını kaydetti.

  İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanmasının ardından tebrik etti. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanmasının ardından tebrik etti.

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik ederek, "Ortak meselelerimizi yeni bir ivme ile ilerletmek istiyoruz." mesajını paylaştı.

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak tebrik ettiğini açıkladı.

  Meclis Başkanı Şentop'un paylaşımı şöyle: 

  Milletimizin kararı nettir: Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğiyle Yeniden Büyük Türkiye Yürüyüşü kesintisiz devam edecektir. Neticenin milletimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı arayarak tebrik ettim. Milletimiz için hayırlı ve mübarek olsun.

   

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay:

  Aziz milletimiz, “Söz de, Karar da, Gelecek de milletindir” diyerek bir kez daha “Doğru Adam”da karar kılmış; Cumhurbaşkanımız RECEP TAYYİP ERDOĞAN ile “Durmak Yok, Yola Devam” demiştir. Türkiye Yüzyılı başlamıştır. Kazanan milletimiz, Kazanan devletimiz, Kazanan Güçlü Türkiye olmuştur. Ülkemize ve milletimize hayırlı, uğurlu olsun.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow