hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA: Depremzedeler içi bağış konferansı: Cumhurbaşkanı Erdoğan katılımcılara seslendi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Bağışçılar Konferansı'nda katılımcılara video konferans ile seslendi. Erdoğan konuşmasında depremin maliyetinin 104 milyar doları bulmasının beklendiğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

  Bu Konferans için teşekkür ediyorum. 7,7, 7,6 büyüklüğündeki 2 şiddetli deprem 11 ilimizde çok ciddi yıkıma ve can kaybına yol açtı. 50 bin 96 vatandaşımız hayatını kaybetti. Vefat eden tüm kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

  Bu çapta bir afetle ekonomik durumu ne olursa olsun hiçbir ülkenin mücadele etmesi mümkün değildir. Her birinize şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Bu konferans halklarımız arasındaki ilişkilerin ne kadar sağlam temellere dayandığını gösteren başka bir örnektir. Esas mücadelemiz şimdi başlıyor. Deprem yıkılan tüm şehirlerin, altyapısı, üst yapısıyla tekrar inşa edeceğiz. Hedefimiz bir yılda bunları inşa etmektir. İlk yıl 319 bin toplamda ise 650 bin konutu insanlarımıza teslim etmeyi planlıyoruz. Bir taraftan bunları yaparken, çadırkent, konteyner kent ve prefabrik yapıların kurumlarına devam ediyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bizler dayanışmanın gücüne inanan bir milletiz. Tarih boyunca kimsenin inancına, kökenine bakmadan dara düşenin yardımına koştuk. Suriye'den Ukrayna'ya kadar çatışma bölgelerinden kaçmak zorunda kalan insanlara kapımızı ve gönlümüzü açtık. Bugün de ülkemizde asrın felaketinde etkilenen halkın yaralarını sararken, Suriyeliler ile de bir aradayız.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow