Son dakika... Fırat Çakıroğlu davasında karar çıktı

Son dakika... Fırat Çakıroğlu davasında karar çıktı

Son dakika... Fırat Çakıroğlu davasında karar çıktı

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4. sınıf öğrencisi ülkücü genç Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun bıçaklanarak öldürülmesinin ardından açılan davada, tutuklu sanık Nurullah S.'ye "terör örgütü üyeliği" suçundan 15 yıl, kasten adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İzmir’de, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4. sınıf öğrencisi ülkücü genç Fırat Yılmaz Çakıroğlu, 20 Şubat 2015’te PKK yandaşı olduğu iddia edilen kişiler tarafından üniversitenin kampüsü içerisinde bıçaklanarak öldürülmüştü.

Son dakika... HDP’li iki vekil hakkında yakalama kararı

Son dakika... Kemal Kılıçdaroğlu: Bu yoldan dönmek yok

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün davanın karar duruşması görüldü. Yapılan duruşmaya, hayatını kaybeden Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun babası Fuat Mahir Çakıroğlu, annesi Özlem Erdem, MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, eski MHP İzmir Milletvekili Aslan Savaşan ile tarafların avukatı, tutuklu sanık Nurullah S. katıldı. Sanık avukatları, savcının geçen duruşmada verdiği ek mütalaaya savunma yaptı.

"Oğlumun mücadelesi kendinden sonrakiler içindi"

Katılan ailelerin avukatları Ufuk Mansuroğlu, sanığın iddianame doğrultusunda hem "kasten adam öldürme" suçundan hem de terörle mücadele kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Söz alan Fırat Çakıroğlu'nun annesi Özlem Erdem, sanığın cezalandırılmasının acılarını bir nebze hafifleteceğini belirterek, "Benim oğlumun mücadelesi kendinden sonrakiler içindi" dedi.

Mahkemede gerginlik

Tutuklu sanık Nurullah S. ise hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek mağdur olduğunu iddia etti. Sanık avukatları, müvekkillerinin protesto hakkı için okulda bulunduğunu ifade edip sopa taşıma ve taş kırmanın sanıkların kendilerini savunmak için olduğunu ileri sürdü. Sanık avukatlarının ülkücü hareketin geçmişi hakkında beyanlarda bulunmak istemeleri üzerine duruşma salonunda gerginlik yaşandı. Gerginliğin yatışmasından sonra mahkeme başkanı sanık avukatlarını uyardı. Saat 10.00'da başlayan, öğle arası verilen duruşmada mahkeme başkanı karar için bir saat ara verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karar çıktı

Aranın ardından mahkeme başkanı tutuklu sanık Nurullah S.'ye "terör örgütü üyeliği" suçundan 15 yıl, "kasten adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.

Ailesi karara sevinçli

Fırat Çakıroğlu’nun annesi Özlem Erdem ile babası Fuat Mahir Çakıroğlu, sonucun Türkiye Cumhuriyeti adaletini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Gözyaşlarını tutamayan anne Özlem Erdem, kararın Türkiye Cumhuriyeti adaletine güvenin bir göstergesi olduğunu belirterek, “İki seneden beri sabırla, sükutla bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin adaletine kesinlikle güvenimiz sonsuzdu. Nitekim bunun gerçek olduğunu bugün gördük. Oğlum geri gelmeyecek bunu biliyoruz, ama en azından huzur içinde yatacak. ‘Düzeni değiştireceğim’ demişti ya bana bunu şahadetiyle şimdi gerçekten değiştirdiğine inanıyorum. Bize destek veren vatandaşlarımıza, ülküdaşlarımıza, avukatlarımıza çok teşekkür ederim. Canı gönülden bizim için ellerinden gelen her şeyi yaptılar, ki bu sonuca vardık. Ağırlaştırılmış müebbet diye dua ediyorduk, çok şükür. Hep bugünü bekledik. Huzurluyum. Oğlum çünkü huzur içerisinde olacak. Dört gözle bekliyordum. Bize destek veren herkese çok teşekkür ediyorum, gençlerimize teşekkür ederim. O Nurullah S. adlı kişinin bakabildiysem gözlerine, bu sonucu beklediğim ve inandığım için bakabildim” diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“O soysuz PKK uşaklarıdır, hepsini öldürsen bir Fırat etmez”

Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun babası Fuat Mahir Çakıroğlu ise çıkan sonuçtan duydukları memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi: “Bu davayı içtenlikle takip eden Türkiye ve dünyadaki bütün insanlara minnettarız. Hepsinden Allah razı olsun, hiçbir zaman Fırat’ı bırakmadılar. Bu soysuz PKK uşaklarıdır, hepsini öldürsen bir Fırat etmez. Biz bunu biliyoruz ama Allah hepsinin cezasını verecek ama bu Türk milleti hiçbir zaman bölünmeyecek, bölemeyecekler. Fırat artık rahat yatacak. Askerimiz polisimiz inşallah hep beraber bunların üstesinden geleceğiz. Fırat’ın ölümünde kimin parmağı varsa, kimin eli varsa hiçbirine ben hakkımı helal etmiyorum. Onlar kendilerini zaten bilirler. Bu konulara fazla girmek istemiyorum, ülkenin durumu belli ama buradan bu mesajı da vermek istiyorum.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Davanın geçmişi

Savcılık iddianamesinde, Ege Üniversitesinde ülkücü öğrencilerle 'PKK/KCK gençlik örgütlenmesi YDG-H (Yurtsever Devrimci Gençlik-Hareketi) üyeleri' diye söz edilen diğer öğrenci grubu arasındaki kavgada, ülkü ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu yaşamını yitirmişti. Olayla ilgili Sosyoloji Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Nurullah S. tutuklandı. Savcı Zeki Polat, 1'i tutuklu, 31'i tutuksuz toplam 32 sanık hakkında 'kasten adam öldürme', 'örgüt adına suç işleme', 'örgüt üyeliği', 'yaralama ve suç delillerini yok etme', 'gizleme veya değiştirme suçlamasıyla müebbet' ve 5-69 yıl hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. Davanın tek tutuklu sanığı Nurullah S. hakkında 'kasten adam öldürmek', 'örgüt adına suç işlemek', 'örgüt üyeliği ve yaralama suçlarından müebbet' ve 69 yıl, diğer 31 sanık hakkında ise 'Suç delillerini yok etmek, gizlemek veya değiştirmek ve yaralama' 5-48 yıl arasında hapis istemiyle dava açılmıştı.