hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika haberi: Hatay'da 6,4 büyüklüğünde deprem! Defne ve Samandağ'da yıkılan binalar var

  Son dakika haberine göre; Hatay'da 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem çevre illerde de hissedildi. Bakan Soylu, CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada, "Samandağ ve Defne'de yıkımlar olduğu bilgisini aldık" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AFAD, saat 20.04'te merkez üssü Hatay'ın Defne ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. AFAD, saat 20.07'de merkez üssü Hatay'ın Samandağ ilçesi olan 5,8 büyüklüğünde artçı bir deprem daha meydana geldiğini açıkladı. Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy, Hatay'da meydana gelen iki depremle ilgili CNN TÜRK'te yaptığı açıklamada, "Bu yeni müstakil bir deprem." ifadelerini kullandı.

  Hatay'da 3 dakika arayla Riçhter ölçeğine göre 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremler meydana geldi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 15 gündür beşik gibi sallanan bölgede son depremler, şiddetle hissedildi. Depremlerin ağır hasarlı birçok binada yıkıma neden olduğu belirtildi.

  Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde yıkıma yol açarken, bölge 15 gündür artçı ve bağımsız depremlerle beşik gibi sallanıyor. Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı verilerine göre saat 20.04'te merkez üssü Hatay'ın Defne ilçesinde 6.4 büyüklüğünde, 3 dakika sonra ise merkez üssü ise yine Hatay'ın Samandağ ilçesinde 5.8 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Defne ilçesindeki deprem zeminden 16.74 kilometre Samandağ merkezli deprem ise 7 kilometre derinlikte meydana geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  18 YARALININ DURUMU AĞIR

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaralıların sağlık durumuyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca, "Hatay’da bu gece yaşadığımız iki depremde 294 yaralımız var. 18’inin durumu maalesef ağır, ilk tıbbi müdahalenin ardından Adana ve Dörtyol’a hava ve kara yoluyla nakilleri yapıldı. Tüm ilçelerimizdeki Sahra Hastaneleri hastalarımız için gerekli hizmeti vermeye aynen devam ediyor. 6 Şubat depremlerinden sonra hizmetlerini sürdüren sağlık kurumlarımızdan bazılarında, bu üçüncü depremde, şu anda detaylı incelemesi mümkün olmayan bazı çatlaklar oluştuğu görülmüş ve hastalarımız tedbir gereği sevk edilmiştir. Yaralılarımıza, hastalarımıza, bölge halkına ve ülkemizin bütün insanlarına tekrar geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah, sağlık ve iyilikle acılarımızı hafifletsin, yeni acılar ve endişelerden korusun." ifadelerini kullandı.

  Son dakika haberi: Hatayda 6,4 büyüklüğünde deprem Defne ve Samandağda yıkılan binalar var

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sahra hastanesini ziyaret etti. Bakan Koca, "Yaklaşık 5 saat önce, 20.04’te Hatay’da yaşanan 6.4 büyüklüğündeki depremden etkilenen ve tedavilerine hemen başlanan yaralılarımızı Sahra Hastanemizde ziyaret ettik, durumlarını yakından takip ediyoruz. Hastalarımıza ve bölge halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "MUHTEMELEN YIKILMAYAN BİNALAR DA YIKILDI"

  AFAD, saat 20.04'te merkez üssü Hatay'ın Defne ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Deprem çevre illerde de hissedildi. CNN TÜRK muhabiri Buse Deviren depremi gözyaşıyla anlattı. Buse Deviren, "Yer ayağımızın altından kaydı. Çadır kentin içerisindeydik. İnanılmaz sallandık. Pek çok noktada insanlar sobalar yakıyor. Çocuklar çok korktular. İnanılmaz büyük bir depremdi. Bu artçı gibi bir deprem değildi. Burası şu anda duman altı. Muhtemelen yıkılmayan binalar yıkıldı." ifadelerini kullandı.

  CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY'DAN AÇIKLAMA

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hatay'da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremler sonrası yaptığı açıklamada, "Her bir ihbarı tek tek değerlendiriyoruz. Hastanelerimize getirilen 8 yaralımız var. Kandilli'nin bir su yükselmesiyle ilgili uyarısı olmuştu. Bu tamamen 2 saatlik bir prosedürel bir uygulama olduğunu ifade ettiler. 2 saat içerisinde tüm suyun gelişimini takip ettiklerini ve her zaman uyguladıkları bir yöntem olduğunu söylediler. Karaçay Barajı ile ilgili bir söylenti yayıldı. İlgili bakanlığımız görüştü, alınan bilgiler çerçevesinde teyit edilen bir risk olmadığını görmüş bulunuyoruz. Bu vesileyle bir kez daha vatandaşlarımıza hem geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hasarlı binalarına girmemeleri hususunda özellikle rica ediyoruz. Lütfen girmeyin." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kanal D Muhabiri İhsan Yalçın, "Hatay'daki deprem Gaziantep'te de çok hissedildi. Deprem çok şiddetliydi" dedi. CNN TÜRK muhabiri Arda Erdoğan, "6,4 büyüklüğündeki depremi hissettik. Şehir toz içinde öncelikle bunu belirtelim. Bazı binaların yıkılmak üzere olduğunu görüyorsunuz. Binanın yan yattığına şahit oldu burada olan vatandaşlar. Bu bina hasar almıştı 2 katında yıkıntılar vardı. 6.4'lük depremin ardından yan yattı. Bulunduğumuz alanı polis ekipleri kapattılar. Şehrin bi kısmında elektrik yok." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  GENİŞ BİR BÖLGEDE HİSSEDİLDİ

  Çevre illerden hissedilen depremin etkilediği bölgeleri USGS (Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu) harita bu şekilde işaretledi. Deprem Kıbrıs'ın güney doğusunda ve kuzey ucunda da hissedildi. Öte yandan sarsıntı, 6 Şubat depremlerinde büyük yıkımın yaşandığı Suriye'de de şiddetli bir biçimde hissedildi.

  Son dakika haberi: Hatayda 6,4 büyüklüğünde deprem Defne ve Samandağda yıkılan binalar var

  AFAD'DAN HASARLI BİNA UYARISI

  Hatay'da meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem sonrası AFAD'dan açıklama geldi:

  Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin.

  Riskli binaların çevresinde bulunmayın.

  Doğru bilgi için resmî kaynakları takip edin.

  AFAD'DAN UYARI: SAHİL ŞERİDİNDEN UZAK DURUN

  Hatay’da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki #depremler sonrasında, ilgili ekiplerimiz teyakkuz halinde olup gelen ihbarlara hızla müdahale edilmektedir.

  Saha tarama çalışmaları devam etmektedir.

  Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir.

  "ARTÇI SARSINTILAR DEVAM EDECEK"

  Konuyla ilgili AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “Artçı sarsıntılar devam edecek. Bir bölümü 6 ve üzerine çıkabilir. Hasarlı binalara girilmemesi büyük önem taşıyor. Dört ayda kaydettiğimiz deprem sayısını 13 günde kaydettik. Her üç-dört dakikada bir artçı sarsıntı meydana geliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

  "1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 3 KİŞİ ENKAZ ALTINDA"

  CNN TÜRK Muhabiri Fulya Öztürk, "İçişleri Bakanı Soylu Maraş'taydı ve dakikalar önce Hatay'a havalandı. Samandağ ve Defne ilçesinde yıkımlar var. Samandağ'da bir kadının başına taş düşmüş. Vefat ettiğine dair haberi aldık. Enkaz altındaki 4 kişiden 1'i enkazdan çıkarılmış. Defne'de 4 kişi enkaz altında kalıyor 1 kişi çıkarılıyor. Samandağ ve Defne'de ekipler arama ve tarama faaliyeti yürütüyor. Bu depremde riskli yapıların yıkıldığına dair ihbarlar geldi. " dedi.

  HATAY HAVALİMANI'NDA UÇUŞLAR DEVAM EDİYOR

  Hatay'ın Defne ve Samandağ ilçelerinde 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremlerin ardından Hatay Havalimanı’nda tedbir amaçlı operasyonlar durduruldu. Havalimanında inceleme yapan ekipler uçuşların yapılmasına engel duruma rastlamazken Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, tahliye uçuşları başta olmak üzere diğer uçuşların da devam edeceğini bildiren paylaşımda bulundu.

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Hatay Havalimanı'nın pistinde meydana gelen hasar nedeniyle uçuşlar bir süreliğine durdurulmuş pistin onarılmasının ardından Hatay Havalimanı günler sonra yeniden uçuşa hazır hale getirilmişti. Akşam saatlerinde Hatay'ın Defne ilçesinde 6.4 Samandağ ilçesinde ise 5.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremlerin hemen ardından Hatay Havalimanı’nda operasyonlar tedbir amaçlı durduruldu. Ekipler havalimanında incelemelerde bulundu. Ekiplerin yaptığı incelemelerinde uçuşa engel bir durum tespit edilmedi. Bunun adından THY Genel Müdürü Bilal Ekşi sosyal medya hesabından, tahliye uçuşları ve diğer uçuşların da devam edeceğini bildiren bir paylaşımda bulundu. AnadoluJet’in TK4371 sefer sayılı Hatay-İstanbul Sabiha Gökçen uçuşu gerçekleştiren Boeing737 tipi yolcu uçağının Hatay’dan kalkış anlarını paylaşan Ekşi, "Deprem sonrasında Hatay Havalimanı pisti tekrar kontrol edildi. Pistte problem olmadığı teyit edildi. Akabinde uçağımız havalimanından emniyetli şekilde kalkışını gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow