SON DAKİKA HABERİ: Düzce'de 5,9 büyüklüğünde deprem! İstanbul ve çevresinde de hissedildi

SON DAKİKA HABERİ: Düzce'de 5,9 büyüklüğünde deprem! İstanbul ve çevresinde de hissedildi

Son dakika haberine göre; Düzce'de 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 5,9 büyüklüğündeki deprem başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilde hissedildi. İçişleri Bakanı Soylu, Ankara'dan helikopterle 5,9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Düzce'ye hareket etti. AFAD da saat 15.04'de yaptığı son açıklamada "En büyüğü 4,3 olmak üzere toplam 138 artçı meydana gelmiştir. 2234 personel ve 444 araç deprem bölgesinde görevlendirilmiştir." dedi. Düzce’nin Gölyaka ilçesi merkezli 5.9 büyüklüğündeki deprem sırasında Çilimli’ye bağlı Pırpır köyünde oturan Hikmet Çelebi (48), panik içinde evinden çıkmaya çalışırken ayağı takılarak düştü. Başını beton merdiven korkuluklarına çarpan Çelebi, sağlık ekipleri tarafından ilk olarak Çilimli Entegre Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada ilk müdahalesi yapılan Hikmet Çelebi ardından kaldırıldığı Atatürk Devlet Hastanesi’ne yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Afet ve Acil Durum Yönetimi BaşkanlığI'ndan (AFAD) alınan bilgiye göre düzce merkezli Depremde İç Anadolu ve Marmara bölgesi sallandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi BaşkanlığI'ndan (AFAD) verilerine göre saat 04.08'de merkez üssü Düzce ili Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Deprem nedeniyle Düzce’de okullar tatil mi? 23 Kasım 2022 Düzce’de bugün okul var mı yok mu? Valilik’ten deprem sonrası açıklaması geldi mi?

Deprem nedeniyle Düzce’de okullar tatil mi? 23 Kasım 2022 Düzce’de bugün okul var mı yok mu? Valilik’ten deprem sonrası açıklaması geldi mi?Zeminden 6.81 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, başta Düzce olmak üzere Bolu, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Bursa, Kocaeli, İstanbul, Edirne illeri ile ilçelerinde hissedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ"

Depreme ilişkin AFAD'dan yapılan açıklamada, "Düzce ili Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

"99 DEPREMİNDE KIRILMAYAN BİR PARÇA VARDI"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Düzce depremiyle ilgili CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada, "Şuan Eskişehir'deyim ama burada da hissettik depremi. İnşallah can kaybı olmaz. Bu gördüğüm kadarıyla 1999 İzmit depreminde kırılmayan bir parça vardı. Gölyaka ile Gümüşsu tarafında bir parça vardı o kırıldı. Bu büyüklüğündeki depremler maalesef binalara zarar verebiliyor. İnşallah büyük bir zarar oluşmamıştır. Düzce'nin zemini çok iyi değil. Kırılmayan kısa bir parça vardu büyük olasılıkla bu kırılmışa benziyor. Marmara'da en riskli bölgeler şuan Düzce civarı tehlikeli. Artçılar mutlaka gelecektir. Zemin de çok müsait olmadığı için Düzce Ovası'nda bulunanların özellikle dikkatli olması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

"CAN KAYBI BİLGİSİ BULUNMAMAKTADIR"

AFAD ekiplerinin saha taramasının devam ettiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Düzce'nin Gölyaka ilçesinde, saat 04.08'de gerçekleşen 5.9 büyüklüğünde depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır. Ekiplerimizin saha taraması devam etmektedir. Hemşehrilerimize geçmiş olsun" açıklamasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan Soylu, CNN TÜRK canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Hepimize geçmiş olsun. Bölgelerle kurduğumuz irtibatta can kaybımız yok. Depremin merkezi olan Gölyaka'da köylerde yapılan tarama da hemen hemen sona erdi. Birkaç ahır yıkılması dışında olumsuz bir durum yok. Valilerimizle, 112'lerle yapılan görüşmelerde herhangi bir olumsuz bilgi tarafımıza ulaşmış değil. Panik sebebiyle bazı yaralanmalar söz konusu. Hastanelerimiz teyakkuz halinde. Depremin merkezi Gölyaka'da özellikle köylerde taramalar yapıldı olumsuz bilgi söz konusu değil. Artçı depremler devam ediyor. 21 artçı deprem oldu en büyüğü 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi." dedi.

BAKAN SOYLU OLAY YERİNDE

İçişleri Bakanı Soylu, Ankara'dan helikopterle 5,9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Düzce'ye hareket etti. Deprem bölgesinde konuşan Bakan Soylu, "Biraz önce tüm arkadaşlarımızla bir değerlendirme ortaya koyduk. 30'un üzerinde yaralımız var. Sayın Cumhurbaşkanımıza depremin ardından bilgi arz ettik. Cumhurbaşkanımız valiler ile de görüşüp bilgiler aldı. Elektrik kesintilerimiz var, bunların çoğu kontrollü kesintiler. 70'in üzerinde artçı sarsıntı oldu. Herhangi bir can kaybımız söz konusu değil, taramalarımız sürüyor." dedi.

GÜNCEL DURUM: İçişleri Bakanı soylu saat 10.05'te yaptığı açıklamada yaralı sayısının 50'ye ulaştığını bunlardan 33'ünün taburcu edildiğini duyurdu.

VALİ YERLİKAYA: İSTANBUL'DA DA HİSSEDİLDİ, TAKİP EDİYORUZ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "AFAD verilerine göre saat 04.08’de Düzce Gölyaka merkezli 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul’dan da hissedilmiştir. Konuyu takip ediyoruz. Allah, her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun" dedi.

"ARTÇI SARSINTILAR DEVAM EDİYOR"

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, deprem sonrası CNN TÜRK'te yaptığı açıklamada, "Depremi çok hissettik. Elektrikler kesik şu anda. İnsanlar sokaklarda doğal olarak tekrarlamasından çekindikleri için. Bir korku hali söz konusu. Bize ulaşan bilgilere göre kötü bir durum yok. Son yıllarda yapılan yapılaşmada deprem yönetmeliğine tam uyduğumuzu belirtmek isterim. Tespit çalışmalarımız devam ediyor. Kasım ayında Düzce biraz serin olur. Elektrik ne zaman geleceğine dair henüz bir bilgi yok. Ben evdeydim gerçekten çok şiddetli oldu. Dolap kapakları açıldı. Kütüphanedeki kitaplar yerlere uçtu. Çok şiddetli hissettik. Panik olmamalarını ifade ederim. 12 Kasım'da bir tatbikat yapıldı. Panik olmamalarını soğukkanlı olmalarını tavsiye ederim" dedi.

DÜZCE'DE BAZI BİNALARDA ÇATLAKLAR OLUŞTU

Depremin merkez üssü Düzce'de bazı binalarda ve merdivenlerde çatlaklar oluştuğu öğrenildi. AFAD ve belediye ekipleri Düzce merkez ile ilçe ve köylerle irtibata geçerek çalışmalarını sürdürüyor.

BAKAN KURUM: EKİPLERİMİZ SAHADA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce merkezli deprem birçok ilimizde de hissedildiğini ekiplerinin sahada çalışmalarına başladığını açıkladı.

Bakan Kurum sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Düzce merkezli deprem birçok ilimizde de hissedildi. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Ekiplerimiz sahada çalışmalarına başladı. Gelişmeleri takip ediyoruz. Allah memleketimizi korusun” ifadelerini kullandı.

"HASTANEYE GELENLER PANİK HALİNDE YARALANANLAR"

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Şahin, Düzce depremiyle ilgili CNN TÜRK'te önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Şahin'in açıklamaları şöyle:

İstanbul depremini tetiklemesi şuan için pek mümkün değil. Düzce'de bir panik havası var. 5,9 büyüklüğünde deprem büyük bir deprem değil panik olmaya gerek yok. Eğer 5,9'dan bizim binalarımız yıkılıyorsa sormamız gereken soru 'neden yıkılıyor?' olmalı. İnsanların panik halinde kendini dışarı atması ve ufak tefek yaralanmalar var. Geçtimiz günlerde devletimiz bir tatbikat yaptı. Onun ne kadar önemli olduğunu bugün görebiliyoruz. Düzce'de hastaneye gelen insanlar genellikle panik halinde yaralananlar. Bu tip deprem binayı yıkmaz, ufak tefek hasarlar verebilir. Binası çok kötü yapıldıysa hasar fazlaysa evlere girmesinler.

DÜZCE NEDEN SÜREKLİ SALLANIYOR?

Türkiye bir deprem ülkesi. Düzce Ovası dediğimiz yer kuzeyinden ve güneyinden geçen faylardan oluşan bir nokta. Düzce Ovasında 250-300 metre kalınlıkta alüvyal dolgu var. Doğal afetlerle ve depremlerle yaşamayı öğrenmeliyiz. Panik halinde yaptığımız hareketler yaralanmaların sebebidir.