hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: HDP'li Nursel Aydoğan'ın vekilliği düşürüldü

  Son dakika: HDPli Nursel Aydoğanın vekilliği düşürüldü
  expand
  KAYNAK DHA

  HDP Diyarbakır Milletvekilliği Nursel Aydoğan'ın vekilliği aldığı kesinlenmiş hapis cezası nedeniyle düşürüldü. Karara HDP'li vekiller masalara vurarak tepki gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın, milletvekilliği düşürüldü. Aydoğan’ın, 4 yıl 8 ay 7 günlük hapis cezasının kesinleşmesinin ardından vekilliğinin düşürülmesine ilişkin yazı TBMM’ye sunulmuştu. Bugünkü genel kurulda yazı okunarak Aydoğan’ın vekilliği sona erdirilmiş oldu.

  HDP tepki gösterdi

  HDP'li milletvekilleri karara masalara vurarak, tepki gösterdi. 

  HDP'li Aydoğan'ın hüküm giydiğine dair kesinleşen mahkeme kararı hakkında hazırlanan Başbakanlık Tezkeresi, Genel Kurul'da okutuldu. Kesinleşmiş mahkeme kararıyla Aydoğan'ın vekilliği düşürüldü. Konuya ilişkin söz alan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, MİT TIR'ları dosyasına bakan ve şu anda FETÖ'den tutuklu bulunan savcının Aydoğan hakkındaki iddianameyi hazırladığını anımsatarak, şöyle konuştu: 

  Meclis'te gerginlik! CHP'li ve HDP'li vekiller komisyonu terk etti

  "Okuduğunuz ve hukuk garabeti olan kararın kısa bir öyküsünü söyleyeyim. Suça konu söz 'Artık canlar ölmesin özgürlük yeşersin.'

  Davayı açan savcı MİT TIR'larını durduran ve bugün 302'den yargılanan savcı. Kararı alan mahkemenin üçü de ihraç. İktidarın arkasına sığınmış olduğu  bu hukuk,  iktidar  tarafından terörist olarak nitelendirilen savcı ve hakimlerin arkasına sığınmış bir iktidar gerçekliği ve başbakanlık tezkeresi ile karşı karşıyayız. Bu utancın bu iktidara yeteceğini düşünüyoruz. İktidar halkın  seçtiği halkın iradesine bu şekilde mücadele ile kaldıran bir noktaya düşmüştür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Baydemir'den Topbaş'ın damadının serbest bırakılmasına tepki

  Tamamı teröristlerin almış olduğu karar ve iktidar. Ahmet Karaca iyi bir savcıydı da MİT TIR'larında neden iyi bir savcı değildi? İktidar tarafından terörist ilan edilen bir savcı  ve iktidarın KHK'sıyla ihraç edilmiş üç hakimin almış olduğu kararın arkasına sığınmış siyası iktidara halkın iradesine bu kadar müdahale etme utancı yeter." 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow