hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... İstanbul'da eylem hazırlığındaki 2 terörist yakalandı

  KAYNAKİHA

  İçişleri Bakanlığı, İstanbul’da sansasyonel eylem arayışında oldukları belirlenen PKK mensubu ‘Sterk Evindar’ kod isimli Fatıma Al Musa ile Velat Jamo adlı teröristlerin yakalandığını duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İçişleri Bakanlığı, İstanbul’da sansasyonel eylem arayışında oldukları belirlenen silahlı terör örgütü PKK/KCK mensubu ‘Sterk Evindar’ kod isimli Fatıma Al Musa ile Velat Jamo’nun İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele ekiplerince Başakşehir ilçesinde yakalandığını bildirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  Son dakika... İstanbulda eylem hazırlığındaki 2 terörist yakalandı

  "Fatıma Al Musa isimli PKK/KCK terör örgütü mensubunun 2011 yılında Suriye'nin Racu bölgesinde PKK/KCK terör örgütüne katılarak, sırasıyla Suriye’nin Kobani ve Kamışlı bölgelerinde silahlı faaliyet gösterdiği, aynı yıl içinde 25 kişilik örgüt mensubu ile birlikte Irak’ın kuzeyi Gara bölgesine geçtiği ve 6 ay savaşçı eğitimi aldıktan sonra Kandil bölgesine geçiş yaptığı belirlenmiştir. Şahsın Kandil bölgesinde 5 yıla yakın süre faaliyet gösterdiği, patlayıcı, operasyon, sızma ve saldırı türü eğitimler aldığı, daha sonra sözde şehit ‘Haki Karer’ kadro okuluna takım komutanı olarak görevlendirildiği tespit edilmiştir. Ayrıca Hakkari'nin Şemdinli bölgesinde faaliyet gösterdikten sonra TSK tarafından bölgede gerçekleştirilen yoğun savaş uçağı, İHA ve SİHA hareketliliği sebebiyle tekrar Kandil bölgesine döndüğü ve 2017 yılında Irak’ın kuzeyinden Suriye'nin Afrin bölgesine, oradan da yasadışı yollarla İstanbul’a gelerek sansasyonel eylem arayışı içerisinde olduğu belirlenmiştir. Velat Jamo isimli PKK/KCK terör örgütü mensubunun 2012-2013 yılları arasında Suriye Afrin bölgesinde terör örgütüne bağlı Heze Cevheri isimli yapılanma içerisinde bir dönem bölge sorumlusu olarak faaliyet gösterdikten sonra İstanbul’a geldiği ve sansasyonel eylem arayışı içerisinde olduğu yönünde bilgiler elde edilmiştir. Şüphelilerin adli işlemleri devam etmektedir. Terör sona erene kadar mücadelemiz devam edecek.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow