SON DAKİKA: Kadın Muhtarlarla Toplantı... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar

SON DAKİKA: Kadın Muhtarlarla Toplantı... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Beştepe'de düzenlenen Kadın Muhtarlarla Toplantı'da açıklamalarda bulundu. Erdoğan son günlerde ayçiçek yağının stok sorunu olduğu ile ilgili tartışmalara da değinerek, "Yağları depoluyorlar, utanmadan sıkılmadan rakamları yükseltiyorlar. Raflarda ayçiçek yağı yok diyerek kampanyayı yürütüyorlar. Nerede böyle bir stokçu varsa gereğini yapacağız. Çünkü bizim böyle bir sıkıntımız yok. Sıkıntımız olmadığı halde stokçuluk yapanlar bunun hesabını verecek" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Bugün burada ülkemizin hemen her şehrinden 900'e yakın kadın muhtarlarımızla birlikteyiz. Bugünkü buluşmamızın ilave bir önemi var. bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Sizlerin nezdinde ülkemizdeki tüm hanımefendilerin 8 Mart dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum. Bizim için kadın merhum Neşet Ertaş'ın 'kadın insan, erkek insanoğlu' diye ifade ettiği şeklinde insanın yarısıdır. 

Kadınlara hak ettiği değeri vermek hem inancımızın hem kültürümüzün hem medeniyetimizin hem de anayasa ve yasalarımızın bize emridir. Hakikat bu iken maalesef yakın tarihimizde buna ters düşen nice uygulamaya hep birlikte şahit olduk.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bizim siyaset hayatımızdaki en önemli mücadele alanlarımızdan biri de kadınlarımızı haklarına kavuşturmak olmuştur.

Yıllarca haksız yere eğitim hakkını kullanmaktan yoksun bırakılan kadınlarımıza eğitim hakkını biz verdik.

Tokat’taki Özlem kardeşimizin 23 yerden, ahlaksız adi eşi tarafından bıçaklandığını öğrendim, tabii ne yaptılar ne ettiler diye Adalet Bakanlığı’nın da dün sunumu vardı sorduk ettik meğerse 3 aydan sonra serbest bırakmışlar adamı hemen aradık araştırdık hamdolsun tekrar bu adi herifi içeri almışlar.

Bizde de biliyorsunuz, Genel Başkan Yardımcımız Tokat milletvekili Özlem Hanım var, kendisi ile irtibat kurduk dedik Tokat milletvekilimiz Özlem Hanım ve Cumhurbaşkanı olarak ben de bu işin takipçisiyim. Bakanıma da bunu söyledim, bunu yakın takibe alacaksın, beni de bilgilendireceksin, atılması gereken adımı atacağız.

Ey hakim sen nasıl oluyor da böyle birisini serbest bırakıyorsun? Ondan sonra yargıya hakaret, ne hakareti ya? Eğer ben bu ülkede Cumhurbaşkanı isem sen de 23 yerinden eşini bıçaklayan eşini serbest bırakıyorsan bununla ilgili söylenmesi gereken neyse ben sana bunu söylerim. Sonuna kadar takip edeceğiz daha bitmedi işimiz.

Biz adaleti mülkün esası olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız, adalet yerde sürülmez ortada kalmaz onun için de gereğini yapacağız.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İYİ HAL İNDİRİMİ KALKIYOR

Kadın yönelik şiddetle mücadele konusunda TBMM’de bir araştırma komisyonu kurduk, bu komisyonun raporu Meclis’te de görüşülerek kabul edildi. Şimdi de yeni adımlar atıyoruz TCK’da düzenlenen takdiri indirim nedenlerini ve uygulama alanını daraltıyoruz.

Kravat takması, boyun bükmesi takdiri indirim olarak dikkate alınmayacaktır.

Israrlı takip fiilleri, müstakil suç olarak düzenlenecek, ısrarlı şekilde fiziken takip etmek haberleşme ve iletişim araçlarını veya üçüncü kişileri kullanarak temas kurmaya çalışmak fiilleri de artık suç sayılacaktır. Bu tür suçların ayrılık kararı verilen veya boşanılan eşe karşı işlenmesi mağdurun iş yerini konutunu değiştirmesine neden olması hakkında uzaklaştırma kararı verilen fail tarafından işlenmesi durumunda suçun cezası yükselmektedir.

Vekili bulunmayan şiddet mağduru kadınlara talepleri halinde ücretsiz olarak avukat görevlendirilmesinde bulunulacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'SALDIRILARIN HEPSİNİ BOŞA ÇIKARDIK'

Pek çok ülkede uygulamaya geçirilen siyasi istikrarsızlık, sosyal kaos farklı görünümlerle bizim üzerimizde de defalarca denenmiştir. Bu saldırılar kimi zaman terör örgütleri, kimi zaman içimizdeki hainler kullanılarak yapılan darbe girişimleri vasıtasıyla yapılmıştır. Bu saldırıların hepsini de boşa çıkardık. Eğer bugün Libya'da kardeşlerinin imdadına yetişebiliyorsa, Azerbaycan'da kardeşlerinin imdadına yetişebiliyorsa işte bu güçlü irade vardır.

'AYÇİÇEK YAĞI SORUNUMUZ YOK'

Pek çok ülkede uygulamaya geçirilen siyasi istikrarsızlık, sosyal kaos farklı görünümlerle bizim üzerimizde de defalarca denenmiştir. Bu saldırılar kimi zaman terör örgütleri, kimi zaman içimizdeki hainler kullanılarak yapılan darbe girişimleri vasıtasıyla yapılmıştır. Bu saldırıların hepsini de boşa çıkardık. Eğer bugün Libya'da kardeşlerinin imdadına yetişebiliyorsa, Azerbaycan'da kardeşlerinin imdadına yetişebiliyorsa işte bu güçlü irade vardır.Bizim ayçiçeği zeytinyağı gibi bir sorunumuz yok, bunu muhalefet ülkemizi darda zorda göstermek adına bir kampanya yürütüyor. Mahallenizdeki köyünüzdeki marketlerde bakkallarda gerçekten ayçiçeği yağı var mı yok mu? Ben istiyorum ki gerekirse sizler İçişleri Bakanlığımız adına bunların depolarını bile takip edip bize ihbar edeceksiniz bu stokçulara biz gereğini yapacağız.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Buralarda birinci derecede sorumlu kimdir? Vali’dir… Sizler oralardaki Vali’nin elisiniz ayağısınız, İçişleri Bakanı’nın elisiniz ayağısınız Cumhurbaşkanı’nın elisiniz ayağısınız…

Bunlar depoluyorlar, ve utanmadan sıkılmadan rakamları yükseltiyorlar, bunlara gereken dersi vereceğiz hiç endişeniz olmasın. Dün İçişleri Bakanımla bunu konuştuk, dedim ki Valilerimizi seferber edeceğiz nerede bir stokçu varsa bunlara gereğini yapacağız.

DOKTOR AÇIĞI

Doktorlar özel sektör daha çok para veriyor diye gidiyormuş, açık konuşuyorum, bizler de üniversiteyi yeni bitiren doktorları burada istihdam ederiz. Gerekirse yurtdışından ülkemize dönmek isteyenleri buraya davet ederiz. Buralar boş kalmaz, merak etmeyin. Asistan doktorlarımızla yola devam ederiz. Boş kalmayacak, ne gerekiyorsa bunu yapacağız.  

Küresel sağlık, ekonomi ve güvenlik krizinin yol açtığı bir takım sorunları ülkemize mahsus göstermek suretiyle insanları tahrik etmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz.

MİLLETİMİZDEN DEVLETİMİZE GÜVENMESİNİ İSTİYORUZ

Milletimizden devletimize güvenmesini, hükümetine desteğini sürdürmesini, sabırlı olmasını istiyoruz. Dünyadaki ülkelerin önemli bir kısmının güçlü devlet yönetimi giderek artan ekonomik işleyiş sıkıntısı içinde kıvrandığı süreçte ülkemizin elindeki kıymetlerin değerini çok iyi bilmeliyiz. 

RUSYA-UKRAYNA

20'yi aşkın devlet başkanı, başbakanla Rusya-Ukrayna arasındaki savaşla ilgili görüşmeler yaptım, halen devam ettiriyoruz. Yarın İsrail Cumhurbaşkanı gelecek, öbür gün Azerbaycan Cumhurbaşkanı gelecek. Türkiye'nin durduğu yeri hatırlatması bakımından ne kadar önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Ülkenin başına kara bulut toplamak isteyen her kimse sıfatı ne olursa olsun art niyetlidir.